fbpx Вече трябва да се публикуват покани при малки обществени поръчки | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

Вече трябва да се публикуват покани при малки обществени поръчки

Възложителите на малки обществени поръчки занапред ще трябва да публикуват покана към потенциалните изпълнители на портала за обществени поръчки и на своята интернет страница. Всички заинтересовани лица трябва да имат достъп до поканата за не по-малко от 7 дни. Това е регламентирано с измененията на Закона за обществените поръчки, които бяха приети на второ четене от парламента днес. С промените се засилва прозрачността и публичността при възлагане на обществени поръчки.

Промените предвиждат още да отпадне задължителното публикуване на обявата за дадена поръчка в Държавен вестник. Възложителят обаче ще трябва да оповести информацията в регистъра на обществените поръчки, който се води от АОП, а когато е приложимо – и в „Официален вестник“ на Европейския съюз.

Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки ще отпадне, а регламентите за тях ще бъдат част от закона. Така се очаква да бъдат преодолени затрудненията на възложителите при прилагането на множество нормативни актове и различното им тълкуване.
Занапред Агенцията по обществени поръчки ще контролира както обявленията за откриване на процедури за поръчки с европейско финансиране, така и методиката за оценка на офертите, а при някои видове процедури – и решението за откриването им. Очаква се тази промяна да се отрази както върху законосъобразността на процедурите, така и изобщо върху усвояването на средства от европейските фондове.

Промените в закона регламентират строго случаите, в които възложителят ще може пряко да поръча дадена дейност на свързано с него дружество. Това ще бъде възможно само когато кметове на общини възлагат договори за комунални услуги на дружество с такъв предмет на дейност. При тези случаи се изисква общинското дружество да е обект на същия контрол, какъвто възложителят упражнява спрямо собствените си структури. Друго важно условие е дружеството да формира поне 90% от годишния си оборот от поръчките на този възложител. Тези регламенти са в съответствие с практиката на Съда на ЕС, според която този начин на възлагане е приравнен на изпълнение на дейности със собствен ресурс.