fbpx Златна есен на две колела | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

Златна есен на две колела

Въпреки, че е септември и по-скоро си мисим за есента, все още предстоят хубави дни, такива, в които си заслужава да се качите на две колела и да отпрашите нанякъде. А може да се отправите на едно дълго пътешествие. Движението по магистралите вече не е толкова натоварено, както през летните месеци, цените за нощувки, както и в заведенията спадат, има достатъчно места за паркиране навсякъде и изобщо златната есен е приказен сезон.

Запалените adventure ездачи постоянно се сблъскват с един и същ въпрос – какъв мотоциклет да изберат за мечтаното голямо пътешествие. Не е лесно да решиш, когато например в едномесечен международен тур те очакват толкова километри и изпитания, колкото във всекидневието би отнело повече от година. Няма точна рецепта при подобен избор, но ако си отговорите на няколко основни въпроса, които задават от Triumph, може би ще се доближите до отговора:

Колко дълго?

От основно значение е да предвидите каква дистанция ще покривате ежедневно и колко дни ще продължи пътешествието ви. Ако ще останете повече от няколко седмици или месеца на седалката, то трябва да заложите на машина с голям работен обем. Лек и маневрен срещу тежък и удобен за дълги преходи. Има хора, които предпочитат леки и лесно маневрени машини дори при дълги преходи. Те са по-удобни при тежки терени, кал и др. Няма как обаче да получите удобството и бързото придвижване по пътища и магистрали от големите и по-мощни мотоциклети, които са и по-удобни след часове на седалката.

На какъв терен?

Какъв процент от пътешествието ви ще премине през офроуд участъци без асфалт? Ако процентът е малък, леките машини губят своето предимство и модели като Tiger Explorer излизат на преден план. Статистически повечето ездачи избират да карат предимно по асфалтирани пътища при околосветските си пътешествия.

Зареждане с гориво?

Когато дестинациите са със силно отдалечени бензиностанции, нищо не може да замени по-икономичните малолитражни двигатели. За големите машини остава сами да си носят допълнителното гориво в туби.

Ето и няколко съвета:

- Събирай багажа си умно

- Продължителността на пътуването и това къде ще отсядате е решаващо за обема на багажа ви. Ако ще къмпингувате, ще ви трябват значително повече екипировка и дрехи. Ако отсядате в мотели или хотели, можете драстично да намалите багажа си и допълнителните килограми, които трябва да превозва мотоциклетът ви.

- Подготви мотоциклета си за падания

- Избери машина, която опционално или лесно може да бъде оборудвана с предпазни ролбари. Където и да карате, на пътя или извън него, при дългите пътувания рано или късно се стига до падания. Дано те да са възможно най-леки, но и при тях мотоциклетът ви може да пострада сериозно и да провали плановете ви.

Издръжливост и лесна поддръжка на пътя

Ако стартирате дълго пътуване и нямате време за големи почивки и често обслужване на машината ви, много помага, когато не ви се налага да регулирате и смазвате веригата. При такива условия модели като 1200 Explorer, които предават мощността на двигателя към задното колело чрез кардан, улесняват живота и пестят от енергията ви.

И последно, преди да потеглите...

Колкото и простичко да звучи, състоянието на акумулатора може да се окаже решаващо в дадени моменти. Един от най-честите проблеми при дългите пътувания е свързан с акумулаторите. Те се претоварват от всички екстри като подгряване на ръкохватките, допълнителни електрически одеяла, или просто от студеното време или голямата надморска височина. Затова, преди да потеглите, сменете с нов или сложете по-висок клас от вашия акумулатор преди голямото пътешествие.