През последните години престъпността у нас рязко нарасна. Причините за това са много. Обират ни на всеки 3 часа - такава е последната статистика.
Подготвен ли е обаче българинът психически и практически да се защити? До известна степен той смята, че не е негова работа да се грижи за собствената и на семейството си безопасност.
Въпросът е: Има ли разлика в осъзнаването, превенцията и подготовката, когато става дума за финансово по-състоятелни хора?
Човекът, който се занимава с крупен бизнес, е заплашен от многобройни и сериозни опасности. Сблъсъкът на интереси лесно може да се превърне в мотив за извършване на престъпление. Завистта на околните, породена от доброто материално състояние на преуспяващ бизнесмен, също може да бъде мотив за нападение. Платежоспособността на финансово обезпечения е чест повод за обири в дома му, рекет, шантажиране, персонално отвличане или отвличане на член от семейството му, с цел откуп. Ето защо всеки, който реши да се занимава с частен бизнес, трябва да вземе и необходимите предпазни мерки. За мерките никога не е твърде рано Охраната на дома, сигурността на работното място и безопасността на автомобила са трите основни стъпки, които всеки далновиден бизнесмен трябва да направи. Трябва да бъде направен инструктаж не само на човека, който се занимава с бизнес. Подготовката трябва да бъде паралелна - съпругата, децата, секретарката и съветниците му също трябва да бъдат подготвени. Това правим ние с експертите от Алфа Клуб “Да оцелееш” и с консултантите на Международната асоциация по самозащита, лична охрана и сигурност. Нито един детайл не се пренебрегва при обучението. Превенцията за безопасност, самозащитата, моделите на поведение, рефлексите, даже и общуването между деца и родители. Когато едно дете на бизнесмен е наблюдавано и заговаряно, у него трябва да светне сигналната лампа. На детето трябва да служат сетивата за предусещане на посегателство, с цел отвличане. Случват се често отвличания, които е могло да бъдат предотвратени. Имало е елементи, които са подсказвали, че ще се случи, но детето не ги е забелязало или, още по-страшното, няма навиците да споделя с родителите си. Психологическата връзка между дете и родител е изключително важна. Отделно, те трябва да имат помежду си някакъв код, който ще помогне, ако детето е задържано и не може да говори. По този код ще разберем, че то е в опасност.
Професионалните мерки за защита Ако на бизнесмена му бъдат отправени конкретни заплахи за рекет, изнудване, той не трябва да ги подценява. Не е разумно да пренебрегва заплахите и на база икономически интереси. У нас все още се случва при подобни опасности, хората да се консултират с астролог. В новата ни история имаше бизнесмен, който беше довел за “защита” даже вуду шаман от Куба. Ситуациите са сериозни и подходът към тях трябва да бъде отговорен. Заплашеният човек трябва да се обърне към специализираните институции. Ако се налага, трябва да се наеме и професионална охрана. Подготвената охрана знае как да организира взаимодействието между дом, маршрути на движение, месторабота, съседи. Специализираните органи анализират всички възможни опасности и подготвят стратегии за защита.
Не подценявайте престъпника Въпреки че проучванията определят извършителите на кражби и престъпления като ниско образовани хора, те не бива да бъдат подценявани. При намерение за едно по-сложно като изпълнение или по-трудно престъпление от гледна точка на взети мерки, посегателите дълго време проучват жертвата. Те дни наред я следят, анализират навиците и поведението й, проверяват дали автомобилът на наблюдавания е брониран. Съществуват групи от “професионално” подготвени и снабдени с технически приспособления престъпници. За да не попаднете в полезрението им, трябва да ограничите достъпа на случайни хора до дома си. Част от тях могат да бъдат разузнавачи на престъпни групи. Не е нужно да се афишират ценни придобивки, скъпи колекции или вещи. Не бива да се използват еднотипни маршрути на движение. Не е нужно всички да знаят времето и целите на пътуванията ви. Спомнете си, че външният министър на Швеция, Ана Линд почина след нападение, докато пазаруваше.
Сигурният автомобил може да спаси човека Важно за бизнесмена е в какъв автомобил се вози. Преди известно време беше излъчена анкета със собственици и управители на фирми, с мненията им за бронираните коли. Голяма част от схващанията показаха неосъзнаване на потребността от сигурен автомобил за човека, който силно е във фокуса на общественото внимание. Коментарите на анкетираните бяха в посока тежината, по-бавната скорост и прекалено високата цена на бронираните коли (за която можеш да си купиш 3-4 други автомобила). Тези автомобили могат да ви спасят, шофьорите им е нужно да са добре обучени, да знаят как да избягат от екстремни ситуации и как да ги овладеят. Пример за надеждността на тези машини е Едуард Шеварнадзе, над който има два опита за покушение, докато е в автомобила си. Благодарение на сигурните си автомобили, той остава незасегнат.
Инвестиция в превенция и сигурност Когато човек достигне определено обществено положение, той трябва да мисли за своята сигурност. Няма значение дали е корпоративен бизнесмен, дали е от сферата на шоубизнеса, спорта или е в управлението на държавата. Информацията е задължителна, профилактиката трябва да бъде насочена и към членовете на семейството му, и към хората, с които работи. Инвестициите в сигурността не трябва да се случват по български - след събитията. Техническата сигурност и професионалната физическа охрана са част от живота на човека, който е притегателен за престъпниците. Време е да свикнем с тази мисъл!