Европейците очакват да пътуват по-често и да харчат повече при пътуванията си през 2025 г., според нов доклад на Accor, световен лидер в хотелиерството. Но заедно с това, индустрията е изправена пред належаща необходимост да се справи с предизвикателствата пред устойчивостта, произтичащи от този растеж и да помогне на пътниците да превърнат добрите намерения в добри избори.
Докладът, базиран на проучване, проведено сред 8000 пътници от седем европейски държави, разкрива, че над половината (53%) от анкетираните очакват да похарчат повече за пътуване през 2025 г., отколкото през 2024 г., в сравнение със само 10%, които очакват по-ниски разходи за пътуване бюджет.
Пътуващите в Полша са най-уверени в разходите си - 65% очакват увеличение на бюджета в сравнение с едва 8%, очакващи намаление, следвани от анкетираните от Германия (62% срещу 8%) и Испания (55% срещу 12%). 52% от пътуващите от Холандия и Обединеното кралство също очакват да похарчат повече, докато само 12% и 10% предвиждат съответно намаляване на разходите си.
Като цяло обемът на пътуванията, които европейците планират да предприемат през 2025 г., също се увеличава. 88% от пътуващите казват, че очакват да предприемат поне едно задгранично пътуване за развлечение през следващата година, наред със значително увеличение на международните и вътрешните бизнес пътувания.
От намеренията към устойчив избор
Въпреки че проучването показва продължаващ оптимизъм сред европейските пътници, то също така подчертава необходимостта туристическата индустрия да насочва растежа си по устойчив начин. Изменението на климата и устойчивите възможности са важни за 73% от пътуващите, включително 25% казват, че тези фактори са много важни (увеличение от 22%).
Пътуващите в Италия и Германия имат най-сериозни относно "зеленото пътуване", като 81% твърдят, че тези фактори са важни, следвани от Испания (78%), Полша (77%), Франция (75%), Холандия (67%) и Великобритания (63%).
Заради промените в климата всеки пети (20%) споделя, че ще избягва райони, предразположени към екстремни метеорологични условия. Пътуващите също ще направят личен избор на поведение, за да намалят отрицателните си въздействия, включително вземане на бутилки за многократна употреба (36%), вземане на по-кратки душове за пестене на вода (35%), избор на местни и/или сезонни продукти в ресторантите (32%), както и избор на независим бизнес в местните дестинации (27%).
Свръхтуризъм
По-голямата част от пътниците (90%) заявяват, че проблемите, причинени от прекомерния туризъм, ще окажат известно влияние върху това къде и как ще изберат да пътуват през 2025 г. Една трета (31%) казват, че ще се въздържат от пътуване в пиковия сезон, за да избегнат пренаселеността. Един на всеки четирима (27%) ще избягва дестинации, които страдат от прекомерен туризъм, а повече от един на всеки пет (22%) ще избере умишлено по-малко известни места за своите пътувания.
Анкетираните също така изразяват подкрепа за възможни правителствени действия за насърчаване на по-екологичните възможности за пътуване, включително отразяване на опита в Германия с ограничаване на железопътните билети за намаляване на емисиите от транспорта (22 %); и забрана на полетите на къси разстояния, когато са налични по-устойчиви алтернативи (16%), като забраната за вътрешни полети на къси разстояния във Франция.
Оптимизирани бюджети
Въпреки че дават приоритет на пътуването, натискът върху разходите за живот все още оказват влияние върху плановете за пътуване, като 88% от респондентите предприемат поне една мярка за тяхното намаляване. Плановете за спестяване включват избягване на пътувания в пиковия сезон (30%), избор на по-евтини видове настаняване (23%) и по-евтини дестинации (22%); както и избори на поведение по време на ваканция, като вземане на по-малко багаж по време на полети (13%), пиене на по-малко напитки (9%) и пропускане на предястия или десерти по време на хранене (7%).
Връщането на дълги разстояния
Според доклада броят на пътниците, които планират да пътуват в Европа, е намалял с шест процентни пункта в сравнение с миналогодишното проучване (80% срещу 86%). За сметка на това се увеличават тези, които възнамеряват да отидат до всяка друга част на света. Това включва Азия (22% срещу 16%); Северна и Централна Америка (20% срещу 16%); Африка (13% срещу 10%); Южна Америка (12% срещу 8%); и Австралия и Нова Зеландия (8% срещу 5%).