Интернет медиа планирането е един от най-важните етапи в интернет маркетинга. Както всяка друга реклама, така и онлайн рекламата трябва много прецизно да се планира, за да бъде постигнат максимално голям ефект от използването на интернет като комуникационен канал. Без добро планиране получените резутати може да са незадоволителни. Може да се окаже също, че инвестираните средства в интернет реклама са били напразни.
Това е процес, който предхожда излъчването на всяка една рекламна кампания в мрежата. Той започва с изясняване на целите на рекламодателя, преминава през планиране на дейностите, бюджетиране, закупуване, излъчване и най-накрая оценка на ефективността на рекламната кампания. В процеса на планирането се идентифицира целевата аудитория на рекламодателя, като заедно с това се подбират най-подходящите канали, където тя да бъде достигната.
Най-важното от изборените е, че рекламодателят трябва изключително прецизно да определи целите на рекламната си кампания и таргет групите, които иска да достигне чрез нея. От поставянето на точни и ясни цели зависи какви рекламни площадки, носители и начини за реализацията ще бъдат избрани, а това рефлектира върху крайния резултат. Също така, именно от ясно поставените цели медиа планьорите ще определят времетраенето и честотата на показване на рекламата.
Основните и най-важни елементи, които съдържа една интернет рекламна кампания и един медиа план са:
- Медия: Къде ще бъде излъчена кампанията, в кои сайтове. - Поцизия на рекламния носител: На кои позиции ще бъде излъчвана рекламата, най-видимите Premium позиции или по-евтините Performance позиции на сайта. - Размер на банер или брой символи на текстова реклама: Зависи от възможността на сайта и позициите, които той предлага и от криейтива на самата кампания. По-важно е първо да бъде готов криейтива, а след това да се пристъпи към търсене на подходящи канали за неговото разпространение. - Вид на таргетираната реклама (пол, възраст, локация, образование, доход): Едно от най-големите предимства на интернет рекламата. Затова е важно всеки рекламодател и медиа планьор да се възползва от него. - Планирани дни, в които рекламата се показва. - Импресии на дадената банер позиция: Колко пъти общо да бъде излъчена дадена реклама. - Ротация на банера: Колко пъти тази реклама да бъде показвана на един уникален потребител. Зависи както от криейтива на рекламната кампания, така и от намирането на точката на насищане. - Цена за 1000 импресии или цена на клик: подробна разбивка на Premium и Performance рекламния инвентар, който ще бъде закупен за целите на рекламната кампания. - Брой кликове и брой импресии за целия период на кампанията: Те могат да бъдат планирани на базата на средни стойности, които даден пъблишър ще ни предостави преди началото на самата кампания. Така по-лесно бихме могли да направим разчетите си и да планираме по-прецизна кампания. - Цена преди отстъпка: Това са цените, по-които обикновено става планирането на рекламните кампании. - Отстъпки: Това са общо сумите, които пъблишърът отбива от цената поради две причини – закупуване на голям обем реклама на голяма стойност или закупуване на рекламата през рекламна агенция или медиа шоп, които имат гарантирани отстъпки от страна на пъблишърите. - Крайна цена: Цената, която ще плати клиентът.
Разбира се, всичко изборено дотук се предшества от точно поставени и ясно измерими цели. Планирането на една интернет рекламна кампания обикновено започва с разговор с клиента и опипване на почвата. В този момент се обсъждат най-важните елементи: цели на кампанията, таргет групата, период, бюджет. Много е важно, след като сме се запознали с медиа брифа на клиента да направим няколко съществени неща. Трябва да проучим подробно продукта, който ще рекламираме и да се запознаем с неговите качества, плюсове и минуси.