fbpx Основна роля на лизинговата компания е да предпази клиента от бъдещи потенциални проблеми | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

Михаил Комитски, Управител на Сожелиз България

Основна роля на лизинговата компания е да предпази клиента от бъдещи потенциални проблеми

Лизингът е въздух за бизнеса. Но както и всички останали финансови институции, лизинговите компании понесоха също сериозен ударот кризата. Много клиенти просто спряха да обслужват лизинговите си вноски. Дали лавината на лошите лизинговите сделки продължава и какво трабва да се има предвид, когато се насочвате към подобна договореност, разговаряхме с Михаил Комитски, Управител на Сожелиз България.

Г-н Комитски, продължават ли да се увеличават лошите лизингови сделки или пък има известно съживяване?

- Голямата вълна от лоши вземания, която беше понесена от лизинговия пазар през 2009-та със сигурност вече я няма, но бурното море със сигурност не е утихнало и все още появата на нови просрочия е налице. Някои сектори на икономиката бяха засегнати от кризата на по-късен етап или имаха повече заделени ресурси, които вече се изчерпаха и това се отразява върху редовността на плащанията към момента.

Какви са основните притеснения на новите клиенти?

- Като изключим притесненията, свързани със събиране на вземанията от крайни клиенти, с обстановката в Европа и страната и дали новата инвестиция, която имат намерение да стартират е адекватна и навременна, малко притесния остават към лизинговите компании. Те са свързани основно с това как би могло да се промени лихвата, колко самоучастие ще поиска лизинговата компания и дали въобще компанията ще намери финансиране за проекта си.

За какво най-често са търсените лизинги?

- Когато едно предприятие има необходимост от инвестиции в машини, оборудване или транспортна техника обикновено се обръща към лизинговите компании за съдействие. Най-големият пазарен дял като суми и като брой лизингови сделки продължава да бъде лизинга на автомобили. През последните месеци той бележи значителен ръст, благодарение на появата на нови продукти за българския пазар, по-атрактивни финансови услови, предоставяни от лизинговите компании и активни маркетингови кампании на повечето от автомобилните производители. Финансирането на транспортна техника предназначена за международния транспорт бележи значителен ръст, след 2 поредни години почти без нови инвестиции, както и финансирането на земеделска техника, за която Европейските програми приключиха и клиентите отново се обръщат към лизинговите компании за подкрепа. Пътностроителната и строителната техника или производствените машини за компании, работещи за вътрешния пазар са активи, които за съжаление почти липсват от лизинговия пазар, а те представляваха огромна част от него. Много от компаниите не смеят да инвестират в нови машини и оборудване и се насочват към по-евтини варианти, като втората употреба, което в повечето случаи не е удачен вариант за лизинг.

Какви съвети бихте дал към бизнеса, когато се насочват към лизинг. Какви правила трябва да имат предвид? На какви въпроси е важно да получат отговори, за да не се окажат изненадани после?

- В една лизингова сделка има няколко основни параметри, които клиентът трябва да познава: таксата управление върху каква основа се изчислява и кога е дължима лихвата която се прилага, как е формирана, как ще се променя във времето и върху каква основа се начислява, какви ще бъдат разходите за предсрочно погасяване, какви допълнителни разходи свързани със застраховането биха възникнали, как е изчислена застраховката и как ще се променя във времето като премия и покритие, какви са разходите за регистрация ако такава е необходима. По особено е когато има внос на машина, поради начинът, по който ще бъде изпълнено плащането към доставчика и всички свързани разходи с него - международен превод, акредитив или банкова гаранция, начинът на изчисляване на разходите за префинансиране, които започват да текат от момента на първоначалното плащане към доставчика до окончателното плащане по договора и стартиране на лизинговото споразумение.

Не само таксата или лихвата трябва да бъдат обект на внимание, а общата цена за придобиване в края на лизинговия срок, което клиентът ще трябва да плати.

Затова, клиентът трябва да поиска поне 2 оферти, които да имат сходни параметри като авансова вноска и срок и да се засекат, както всички отделни разходи, за да се разбере откъде идва разлика, така и да се провери каква е общата цена за придобиване.

Колко често се случва да откажете лизинг и по какви причини?

- Колкото по-сериозен обем сделки има една кредитна институция толкова по-често се налага да има откази.

Отказването на лизинг може да се случи на базата на предходна история с кредитни институции, когато взаимоотношенията не са били коректни от страна на клиента, съществуването на текущи просрочия или друга негативна информация за клиента произлизаща от всички официални и общодостъпни регистри. Освен това, когато преценим, че възможностите на клиента са недостатъчни за изплащане на бъдещото му задължение също може да прибегнем до отказ. Но това не означава, че клиентът е отхвърлен завинаги.

Наша задача като лизингодатели е да консултираме клиентите си правилно, не само в структурата на сделката, избора на доставчик, начините на плащане и т.н. Нашата основна роля е да го предпазим от бъдещи потенциални проблеми. Поради тази причина бихме го посъветвали да изчака, да до обмисли своята инвестиция, да бъде по-подготвен за нея и когато правилния момент настъпи, тогава отново да се върне при нас за реализиране на проекта си – това не означа, че е отказан.

До колко време можете да изчакате клиент, който е закъснял с вноските?

- Ако компанията добре си е направила разчетите и добре е изчислила какъв допълнителен доход може да генерира от съответната инвестиция, как му е разпределена клиентската база, ще успее ли нормално да си събира вземанията и ще има ли достатъчно оборотни средства, за да я пусне в действие, аз не виждам причина компанията да спре да си плаща към кредитната институция. Защото инвестицията в един актив не е като емоционалния акт когато отиваш и си купиш нещо ново от магазина, а трябва да бъде добре обмислен и премерен.

Случва се нещо в предприятието или серия от проблеми, които предварително не са предвидени. Още при първия сигнал, за потенциялен проблем с плащането, клиентът трябва да потърси контакт с финансовата институция, която му е повярвала в началото.

Може да изчакаме клиента до момента, в които има очевидно усилие от негова страна да си реши проблемите, чрез преструктуриране на бизнеса си или търсене на нови възможности, продължава да насочва плащания дори частични, търси варианти за преструктуриране на дълга посредством допълнителни обезпечения или разсрочване на главницата или дори да си продаде сам актива и покрие главницата, но най-важното е да продължава да поддържа неуязвимо ДОВЕРИЕТО, което сме му гласували още при отпускане на финансирането. Това неминуемо минава през редовна комуникация с лизингодателя, поемане на твърди ангажименти за бъдещи действия и спазването им.

Какво се случва, когато клиент не може да обслужва лизинга си? Какви действия предприемате?

- Ако след първи или дори втори опит за преструктуриране няма особен резултат в подобряването на платежоспособността на клиента или тотално се е укрил, предпиемаме всички законови мерки за събиране на нашите вземания. Процесът преминава, през изземване на актива и препродажбата му на вторичния пазар, с паралелно изпращане на нотариални покани, стартиране на съдебна процедура и естествено намесата на ЧСИ. Ако във всеки един от предходните моменти, клиентът все пак намери вариант за плащане или извън съдебно договаряне, ние сме готови на открита дискусия и взаимноизгодно решение на проблема. В ничии интерес не е да стигаме до краен предел на процеса, но понякога за съжаление се налага.