Съюзът на пивоварите в България представи успешни модели за кръгова икономика и депозитни системи с участието на посланиците на Дания, Нидерландия и Белгия
С Форум за устойчиво развитие и кръгова икономика Съюзът на пивоварите в България (СПБ) представи едни от най-успешните европейски модели за запазване на ресурсите и изграждане на депозитни системи, при които опаковките се връщат обратно в производствения цикъл с цел постигане на нулев екологичен отпечатък.
Събитието се проведе със специалното участие на посланиците на Кралство Дания, Кралство Нидерландия и Кралство Белгия – държави, признати за лидери в зеления преход. Сред официалните гости бяха вицепремиерът Атанас Зафиров, министърът на околната среда и водите Манол Генов, представители на бизнеса, неправителствения сектор и държавните институции.
Посланиците подкрепиха въвеждането на депозитна система у нас
Дипломатическите представители на трите страни подчертаха, че депозитната система е ключов инструмент за устойчиво управление на ресурсите. „Европейският опит ясно показва, че депозитната система е един от най-ефективните механизми за намаляване на отпадъците и крайъгълен камък на кръговата икономика“, заяви датският посланик Н. Пр. Флеминг Стендер.
Нидерландският посланик Н. Пр. Артур ден Хартог допълни, че обществото очаква от правителствата и бизнеса отговорно поведение, гарантиращо икономическа стабилност и чиста околна среда.
Министърът на околната среда Манол Генов определи кръговата икономика като „сърцевината на зелената трансформация“ и изтъкна нуждата от споделена отговорност между институциите, бизнеса и гражданите.
Българските пивовари – шампиони в устойчивите практики
Председателят на СПБ Владимир Иванов и изпълнителният директор Ивана Радомирова представиха постигнатите резултати от зелените инвестиции в сектора. През последните пет години пивоварите са инвестирали над 90 млн. лева в екологични иновации, като е отчетено 40% намаление на енергийния разход, 37% по-малко PET бутилки и 30% по-нисък въглероден отпечатък.
70% от българите подкрепят депозитната система
Национално проучване на СПБ показва, че над 3,7 милиона българи са мотивирани да връщат опаковките си, ако бъде въведена депозитна система. „Бизнесът е готов да управлява такава система прозрачно и ефективно – необходимо е държавата да даде зелена светлина“, коментира Ивана Радомирова.
Подкрепа за инициативата изразиха и представители на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки и Българската стопанска камара, които настояват за финализиране на законопроекта и започване на реалното изграждане на системата.
Европейският опит: индустрията като двигател на успеха
Форумът събра експерти от Дания, Нидерландия, Литва и международната организация RELOOP, които споделиха опит от функциониращи депозитни системи. В 18 държави от ЕС вече работят такива модели, като 16 от тях се управляват от производителите и търговците, доказвайки прозрачност и висока ефективност.
В Дания нивото на разделно събиране достига 95%, а в Литва – над 90% за PET бутилки и кенове. Експертите подчертаха, че успешните системи изискват минимум 18 месеца подготовка след създаването на оператора по закон и устойчиво партньорство между държавата, бизнеса и гражданите.