Нереално е да се вярва, че съществува универсална фирмена презентация, рекламна кампания или представителна стратегия, която ще бъде разбрана, приета и одобрена от всички адресати. Това е така, най-малкото защото представянето на фирмата изпраща едно унифицирано послание до много получатели. Те могат да имат различни роли (клиенти, конкуренти, доставчици), различни интереси (акционери, служители, бизнес партньори), както и да са различни в демографски, социален и психологически аспект. На този фон задачата да се предаде посланието по най-ефикасен начин до възможно най-много хора изглежда доста сложна. Това обаче далеч не означава, че систематичният подход към решението на този проблем няма да доведе до по-добри резултати.
Фирмата трябва да има отговор на три основни въпроса:
-Към кого е насочено посланието? -Каква е неговата цел? -Как да се подходи за постигане на качествен резултат?
Докато отговорите на първите два въпроса могат да се дадат основно от адресиращата организация, то при третия съществува просто правило, което предпазва от грандиозни провали при изграждането на външния облик. То гласи:
“добър тон и достоверност” Изграждането на фирмен облик комбинира едновременно въздействие върху няколко от петте човешки сетива - зрение, слух, допир, вкус и обоняние, за да се достигне основната цел - съзнанието - и да се остави там положително и дълготрайно послание. Възприятието е значително улеснено от съчетаването на няколко хармониращи стимула. Зрение: Външният вид е може би най-важната част на посланието, защото поемаме информация най-лесно и бързо чрез очите. Винаги е удачно основното оформление да се базира на корпоративната идентичност (лого, фирмени цветове, дизайн). Препоръчително е също то да не бъде прекалено натоварено с маловажни ефекти, за да може да се подсили визуално основната информация. Ако презентацията се извършва на мултимедиен проектор, то в нея текстът трябва да е в минимално количество, за да концентрира презентиращият вниманието върху себе си и така да постигне по-голямо въздействие. При презентации без човешка подкрепа от фирмата като рекламни брошури може да се вгради повече текст, но при условие, че се постигне максимален информационен заряд. Вниманието на адресата е скъпоценно и веднъж отегчен, той трудно може да се спечели обратно.
Слух: Когато е основен носител на информация, е желателно звукът да се използва икономично - посланията трябва да са кратки, ясни и точни. Всеки добре обучен презентатор прилага това правило. Ако звукът се използва като поддържащо средство, той цели само да привлече и задържи вниманието върху основната идея на презентацията. Колкото по-елегантно и дискретно го постигне, толкова по-ефикасна е презентацията за фирмата.
Допир: Това човешко сетиво се стимулира основно при физическия досег с рекламни материали и фирмени подаръци. Погрешно е да се смята, че правилото “колкото повече - толкова повече” важи винаги. Луксозните брошури и аксесоари се възприемат добре, важното обаче е фирмата да постигне чрез тях максимално запомнящо се послание. В този смисъл един оригинален като идея, но скромен откъм стойност предмет, често може да постигне по-добър ефект.
Последните два сензора - вкусът и обонянието - се адресират при много специални обстоятелства и общи препоръки са неуместни, освен една - по-добре да се положат усилия да няма въздействие, отколкото да се допусне негативно такова.
Много е важно в началото на комуникацията категорично да се привлече вниманието на аудиторията и да не се изпусне в по-нататъшния процес Изключително опасна е ситуацията, когато възприятията на адресата се претоварват и той неусетно “изключва”. В този момент презентацията се е провалила. Успеваемостта на посланието се гради именно върху възможността то да бъде предадено и върху неговата достоверност.
Погрешно е да се разглежда представянето на фирмата като еднократен и ограничен във времето процес Както казва една известна американска психоложка “You cannot not communicate”. Не можете да не комуникирате. Всяка фирма излъчва постоянно послания - чрез уеб страницата си, чрез поведението на персонала - от мениджъра до телефонистите, чрез бързината и коректността на работа, чрез екстериора и интериора на офисите си, хигиената в тях... Списъкът е безкраен.
Изключително важно е посланията да бъдат с положителен заряд и да не си противоречат взаимно Много често тук се наблюдава фундаменталната грешка на българските фирми. Граденият чрез скъпи презентации облик е в категоричен разрез с посланието, което изпраща (вербално и невербално) останалата част от организацията. Така у адресатите се поражда усещане за фалш и резултат не се постига. Решението на проблема е лесно. То не изисква дори средства или сложни процедури, а само прилагане на единен подход. Родните компании, които бързо стигнат до тези изводи и започнат да се представят пред своята аудитория по един приятен, ефективен и достоверен начин, ще направят бизнеса в България по-лесен за всички. Освен за конкуренцията си. За контакти: Consult East Bulgaria GSM 0895/ 466 567 e-mail: ivaylo.izmirev@consulteast.de