Законовите регулации и изисквания за въвеждане на ESG политики и активности сред българския бизнес, са основният фактор, който кара компаниите да стават по-устойчиви и да се интересуват от темата. Това посочват 44% от фирмите, участвали в първото голямо и цялостно проучване по темата корпоративна устойчивости у нас, проведено от EY Bulgaria.
На второ място като стимул се явяват потребностите и желанията на клиенти – за 36% от компаниите. Едва тогава идват личните мотиви като убеждения и традиции в управлението на фирмите, за които са гласували 34 на сто от анкетираните. Другите фактори, които оказват влияние са конкурентният натиск (32%), изискванията от доставчици и партньори (32%), изискванията на инвеститори (31%) и изискванията на компанията-майка (26%) при фирмите, които са част от международни корпорации.
Въпреки това 35% от българските компании определят устойчивостта като важна част от корпоративната им стратегия. Според 32 на сто работата по тази тема е добра възможност да се отличат от конкуренцията. 31% пък казват, че устойчивостта е съществена част от техния бизнес модел. На последно място, за 27% ESG активностите се правят, за да избегнат репутационен риск.
Докъде реално са стигнали компаниите с устойчивото развитие?
37% от запитаните споделят, че темата за устойчивостта частично е интегрирана в стратегията на фирмата им, а 33% дори твърдят, че вече напълно са я включили. 24 на сто още не са направили това, но планират да се случи в близките две години. Едва 2% не планират интегриране на ESG дейности в стратегията на компанията им. Показателно е също така, че 63% от бизнеса декларира, че в екипа си имат отговорник в областта на устойчивостта, срещу 37%, които все още нямат.
Екологичният аспект на ESG е водещ в регулаторните изисквания. Оптимизацията на енергия е най-популярната мярка, предприета от бизнеса у нас по отношение на E частта от ESG. 74% от запитаните вече работят по намаляване потреблението на енергия, осигуряване на собствени енергийни източници и/или използване на възобновяеми такива. На второ място са различните мерки за насърчаване на кръговата икономика (69%), а на трето намаляването на отпадъците (65%).
Значително повече активности правят компаниите в социалната област на устойчивостта. 93% слагат на първо място усилията, които полагат за насърчаване на дългосрочните трудови отношения. 91% декларират, че спазват принципа за равнопоставеност на половете сред служителите си, а 87 на сто посочват, че осигуряват обучения и допълнителна квалификация на екипа си.
Най-актуалната тема пред бизнеса в момента е изготвянето на доклади за устойчивост.
Повече от половината от включилите се в анкетата компании отбелязват, че попадат в изискванията на Директивата за корпоративно отчитане на устойчивостта на ЕС (CSRD). Най-честата трудност, която те срещат в този процес, е в етапа на събиране на данни – 73% посочват, че изпитват затруднения с надеждността и качеството на данните. Други 65 на сто се затрудняват с отделянето на необходимите ресурси и време за изготвяне на нефинансов доклад. А поравно – 45% казва, че срещат трудности в етапа на подготовка, включването на заинтересованите страни и комуникацията.