През октомври нашия колега Георги Колев, издател на българската версия на сп. Auto Motor und Sport издаде уникална по рода си книга за историята на петрола. СЪЛЗИТЕ НА ДЯВОЛА е исторически разказ за нефта – вълшебната черна течност, която през последните 150 години играе все по-решаваща роля в съдбините на човечеството. Повествованието започва с първите нефтени сондажи в средата на ХIХ век и завършва с края на Втората световна война. Тук са очертани образите на откриватели и бизнесмени, учени и конструктори, политици и държавници, свързани с нефта и неговия най-голям потребител – автомобила. Тук всеки, който се интересува от новата стопанска и политическа история на света, може да открие вълнуващи страници за близкото минало на съвременната цивилизация и теми за размисъл, свързани с нейното бъдеще.СЪЛЗИТЕ НА ДЯВОЛА е не само история на нефтената индустрия – книгата разказва още и за същността и образуването на черното злато, за откриването и добива му, за преработка и пътя му към резервоара на автомобила. В следващите редове ще ви представим един от разказите в книгата за първата нефтена компания.
Преди точно 151 години един фалшив полковник обикаля безрадостния пейзаж край Тайтъсвил и търси нещо, без да обръща внимание на присмеха на местните. Това е началото на една идея, която ще промени света
Първата нефтена компания изниква върху земите на бирена фабрика
Нефтената промишленост е не само източник на горива, но и един от най-значимите геополитически фактори в човешката история. За разлика от много други индустрии обаче нейният рожден ден може да се определи абсолютно точно – промишленият добив започва в САЩ на 28 август 1859 година и е плод на предприемчивостта на няколко съвсем обикновени американски граждани. През 50-те години на XIX век американските научни списания често публикуват статии от изследователи, наблюдавали интересни явления по поречието на река Алегени в северозападна Пенсилвания. Те забелязват върху водната повърхност на тамошните ручеи тънък маслен слой, чийто отражения преливат във всички цветове на дъгата и който лесно може да бъде запален. Въпреки че индианците смятат мазната течност за лечебна, появата й създава проблеми на хората, копаeщи кладенци за добив на сол и вода. Естествено, веднага се намират предприемчиви люде, които бутилират маслото и го продават като лековито мазило.
Идеите и наукатаМоже би дълго време нищо в тази насока не би се променило ако мазната субстанция не привлича погледа на юриста от Ню Йорк Джордж Бисел. Учител, журналист на свободна практика и впоследствие адвокат, през 1853 година той често пътува с влак покрай споменатите места. Напорист човек, притежаващ тънко новаторско чувство и авантюристичен дух, той непрекъснато размишлява дали течността не би могла да послужи за нещо по-сериозно. Затова, заедно с близкия си приятел Джонатан Евълет регистрира компанията Pennsylvania Rock Oil Company и скоро съумява да си осигури финансова подкрепа, привличайки в начинанието и Джеймс Таунзенд, влиятелен президент на банка в градчето Ню Хейвън. Предприемачите са убедени, че мистериозната течност може да се добива в големи количества, а извлечената суровина да се преработва в смазочни и осветителни масла. В търсене на научни доказателства за това Бисел и Таунзънд изпращат проба на известния професор Бенджамин Силиман – потомствен химик и преподавател в Йейлския университет. Бисел е убеден, че професор Силиман ще ги „осветли” по всички вълнуващи ги въпроси и ще придаде необходимите за привличане на нови инвеститори тежест и престиж на начинанието. Установявайки потенциала на новата течност той от своя страна извива ръцете им за 500 долара хонорар – една колосална за времето си сума.
Джордж Бисел създава първата първата нефтена компания в света Pennsylvania Rock Oil Company
Малко помощИменно докладът на Силиман е първата истински задълбочена разработка за нефта. Според химическите анализи течността се състои от няколко въглеводородни фракции с различни температури на кипене. „Тези фракции могат да се отделят една от друга с помощта на прости дестилационни процеси и от тях да се получат както масло за осветление, така и смазочни материали”, твърди Сълиман. Оптимистичният му доклад е повече от радостен за предприемачите – той ги уверява, че „това, което изплува на повърхността, са само капки от цели езера”. Скоро в амбициозният проект се включват и други заможни американци, а създаването на нефтената компания по една щастлива случайност съвпада с представянето в Америка на нова маслена лампа, създадена от полския изобретател Игнаси Лукашевич. Предприемачите решават да не си губят повече времето – те осъзнават, че осигуряването на добив и преработка на земното в светилно масло може да обезсмисли всички традиционни източници на светлина. Идеята за избавлението от плитките и скъпи кладенци, идва на Бисел съвсем случайно когато съзира плакат на който забелязва сонда за добив на сол. Той решава да използват именно такъв метод и както ще се окаже по-късно, това хрумване е просто гениално...
За първият добив на петрол е използвана сонда за извличане на сол
Първият сондьорПо това време бившият кондуктор в железниците Едуин Дрейк, поради заболяване е принуден да води спокоен и умерен живот с втората си съпруга и двете си деца. Едно стечение на обстоятелствата обаче го среща с Джеймс Таунзънд, отседнал в хотела в градчето Ню Хейвън. Двамата с Дрейк се сприятеляват на по чаша уиски в хотелския бар и банковият директор запознава бившия кондуктор с идеите на съдружниците в Pennsylvania Rock Oil Company. Когато идва време за дела, Таунзънд си спомня за новия си приятел и го предлага за ръководител на предприятието. Дрейк без колебание приема и, получавайки в замяна на услугите си пакет акции, стяга куфарите и се мята на влака. Вече в ролята на представител на Pennsylvania Rock Oil Company, обладаният от стари мечти Дрейк пристига в Тайтъсвил. За да улесни дейността му, Таунзънд му е връчил препоръчително писмо, в които официално го обявява за армейски полковник.
Напук на присмехаОще с пристигането си мнимият полковник запретва ръкави и се заема да набави необходимите съоръжения и да потърси подходящ за сондаж терен. В крайна сметка се спира на нивата край дъскорезницата, собственост на местната пивоварна. Изпълнен с оптимизъм, той успява дори да открие квалифицирани сондьори...Надеждите му са попарени защото последните често се алкохолизират и изтрезняват само за да поискат по-големи надници, а хората от околността постоянно му се присмиват. Скоро парите свършват и инвеститорите изпращат писмо, с което го приканват да се връща обратно. Точно тогава щастието внезапно се усмихва на Дрейк. На 28 август 1859 година, в дъното на отвора се забелязват отблясъците на черна течност...Екипът набързо се сдобива с водна помпа, започва да изтегля нефта и да търси съдове за съхранението му. Дрейк наистина няма никаква идея какво да стори с бликащия петрол, тъй като вече е изкупил всички свободни бурета от уиски в околността. Така първопроходците поставят едно велико начало, което се превръща в символ на ненадминатия американски оптимизъм и свободата на предприемаческия дух. Скоро околностите на Тайтъсвил се изпълват с надушили новия Клондайк и жадни за бърза печалба авантюристи, които бързат да наемат земя и много техните сондажи се увенчават с успех. Но това е вече друга история.