Промяната в организацията се случва често – предизвикват я промените във външната среда и необходимостта фирмата да им отговори – пазарите се променят, въвеждат се нови технологии в съответната индустрия, клиентите стават все по-взискателни, наличие на криза и т.н.
Организацията предприема промени с цел подобряване на цялостното представяне на фирмата и съответно увеличаване на нейната конкурентоспособност. Най-честите промени са свързани с промяна на процеси и въвеждане на нов начин на работа, промяна на организационната култура, смяна на ръководството, растеж/свиване на фирмата, въвеждане на нови технологии, промяна в организационната структура, въвеждане на нови управленските системи или изменения в съществуващите и много други.
Колкото по-интензивно се променя обкръжаващата среда на фирмата, толкова промените за организацията стават по-неотложни.
Промяната е неизбежна и едва ли някой се съмнява в това. Но защо тогава е от най-нежеланите организационни инициативи? Защото е сложна, изисква огромни усилия, време, умения, ресурси и нерви и никой не е в състояние да ви гарантира успешен краен резултат.
Какво да правим в такъв случай?
Няма да отричам, че извършването на промяна в организацията е една от най-сложните управленски, а и консултантски задачи или иначе казано това е висшия пилотаж в управлението. Единственият изход е промяната да се управлява целенасочено.
Следващите въпроси ще ви помогнат да се ориентирате до колко сте подготвени за извършване на промяна във вашата организация. - Какво имате нужда да промените? Какъв е очакваният ефект? Какви са реалните възможности на организацията да се промени? Каква предваритена подготовка е необходима? - Къде искате да бъде организацията в бъдеще? Как планираната промяна ще ви помогне да постигнете бъдещите си цели? - Защо искате тази промяна? Този отговор щи ви покаже вашата мотивация. - Как ще реализирате планираната промяна? Разполагате ли с екип от компетентни служители? Как ще ангажирате хората? - Какъв е обхватът на промяната? За колко време ще я осъществите? Каква част от организацията ще засегне? Колко хора ще участват, какви ресурси са необходими? Количествени показатели, които ще ни покажат, че сме постигнали желаното.
Предварителна подготовка
Добре е преди да стартирате процеса на промяна да анализирате сложността и продължителността на промяната и да прецените дали и каква промяна да започнете.
Колко голяма е промяната? Колко време ще отнеме? Промяната нещо ново ли е за вашата организация? Можете ли да си позволите за дълго време да подложите служителите на този стрес? Ако след анализа промяната не ви е по силите задоволете се с по-малка по обем и сложност промяна, чрез която да постигнете по-малки резултати, отколкото голяма и неуспешна промяна и липса на спада мотивацията / Или планирайте поетапна промяна. Подсигурете разбирането на необходимостта за промяна и желанието за участие на членовете на организацията. В много случаи това е основният препъникамък пред успешния изход на промяната. Разполагате ли с необходимите знания и умения за да ръководите компетентно всички етапи от процеса на промяната? Ако не то тогава вероятността да не успеете да доведете до успешен край процеса е голяма. Организацията и нейните членове отворени ли са към промяната, склонни ли са да получават и използват нови знания, умения в работата си? Ако и на този въпрос отговорът е не, по-добре първо вземете мерки за промяна на организационната култура и след това стартирайте самия процес.
Управлението на организационната промяна е процес – структуриран подход за превеждане на организации, екипи и личности от едно (настоящо) състояние до друго, желано състояние. Има етапи, подходящи дейности и фактори, които въздействат на успешното му протичане. И както управлението на всеки процес изисква компетентно планиране, изпълнение и управление на дейностите по него.
Основните етапи на процеса на промяна в организацията