Заниманията ми са свързани с много пътувания и често ползване на градски хотели, както в градове с десетина хотела, така и в такива с един-единствен.
Това, което ме е удивлявало винаги, е помпозността на българските хотели, тръгваща от името, преминаваща през тежкия кич във фоайето и разпростираща се до редица други такива елементи, демонстриращи претенция за сериозен бизнес. Тази външна показност ярко контрастира на фона на протърканите хавлиени кърпи, котления камък в банята, развил се до степен на сталактити и тук-там до скромен сталактон, както и други подобни, на пръв поглед малки детайли.
Всъщност както много бизнеси в родната ни страна, важното е да “ИЗГЛЕЖДА” добре, пък дали върши работа на клиентите, е друг въпрос.
Всъщност, един човек пристигнал след 3-4 часово пътуване по „прекрасните“ пътища на родината, има желание да се изкъпе и да си легне, а не да се любува на гипсови копия на шедьоврите на Микеланджело, скътани до рецепцията на хотела.
За мен има 5 важни неща в един хотел:
Всъщност тези проблеми се виждат в цялата си палитра в 90% от хотелите с цена на нощувката от 50 до 100 лв. на вечер, пък даже и в някои с по-високи цени.
За какво са толкова много шкафове, кресла и окачени тавани на различни нива в стая, в която никой не стои през деня и човек се прибира просто да преспи?
Дали спя в един и същ хотел или го сменям, зависи не от неговата лъскавина и големина на фоайето, а от факта дали мога да заспя като легна или ще се въртя до един и половина, и ще се събудя в 6 ч. като пребито куче. Дали мога да се изкъпя като хората и да се подсуша, а не да се чудя как да се загърна с маломерната хавлия, все едно в хотела спят само пигмеи от Амазония, а на сутринта да се опитвам да открия къде да изпия едно наистина ароматно кафе, пък било то и за три лева.
Този бизнес не е единственият, при който се влага най-много в лъскавото и старанието е да впечатлим клиента на пръв поглед, пренебрегвайки основните му потребности, които в началото може и да са били удовлетворявани, но в течение на времето, заради немарливост и амортизация, нещата стават направо гнусни дори за докосване, камо ли за ползване с кеф.
Много често собствениците даже и не знаят за тези проблеми в своите владения, защото те не спят там. Затова започнете да ползвате стандартните стаи в хотелите си, а не делукс апартаментите, и не предупреждавайте персонала в коя стая ще бъдете - това е единственият начин да разберете как се чувстват вашите клиенти и много лесно да почувствате дали са доволни, а най-вече дали ще се върнат отново при вас!
Българският хотелиерски бизнес е ориентиран към туристите, както в градовете, така и по Черноморието, но и ние пътуващите 200 дни в годината също сме хора и харчим доста повече от средния турист, пък бил той и руски! (които няма да ги има и този сезон, благодарение на г-жа Захариева).