След изключителния успех на статията "Минута невнимание и цял живот те разнасят по вестниците" на нашия автор Пепи Димитрова (www.tbmagazine.net/video/minuta-nevnimanie-i-cyal-zhivot-te-raznasyat-po-vestnicite.html), сега представяме втора част на статията. Още четири съвета, които ще ви помогнат да избегнете включването в графата "големите гафове".
1. Не словоблудствайте. Съдържанието е без значение, ако сте „измислили” добре заглавието. Виждала съм хора, които с дни, със седмици, даже с месеци се занимават с една или две думи в текста, понякога гледат по-мащабно и редактират няколко изречения. Други умножават по 100 всяка дума, за да стане текстът „по-тежък”. Наричам това „класическо губене на време”. Единственото, което наистина си струва, когато пишете публично съобщение, е да измислите правилното заглавие и да го докажете в текста. Думичките, предлозите, дори словоредът, ако не противоречи на граматическите правила, по-добре да оставите на писателите.
2. Не крадете идеите на другите. Това правило дори няма нужда от защита. От една страна Google ни гледа, от друга – Големият брат ( използвам тази обобщаваща метафора, за да не наричам поименно няколко изключително уважавани от мен колеги журналисти, които ме впечатляват с умението си да помнят първоизточника на почти всяка публична информация). Никой не може да ви опази от зоркия им поглед. Дори и най-добрия ПР консултант.
3. Не лъжете. Колкото по-силно е изкушението, толкова по-далеч бягайте от лъжата. Не знам дали краката и са къси, но последиците винаги са тежки. Ако си мислите, че ПР-ът е именно това – манипулация, то ще трябва да ви разочаровам. Истината е, че терминът „публични комуникации” е роден от племенника на Зигмунт Фройд, веднага след войната, в търсене на дума, която е подходяща за мирни времена и покрива значението на военния термин „пропаганда”. Така че, да обобщим – ПР-ът не е лъжи и манипулации, той е „правилно поднесени истини”.
4. Не пожелавайте имиджа на ближния си, нито мястото му във вестниците, нито интервютата му, нито събитията му... Нищо, което е на друг, защото то е подходящо единствено и само за него. Създайте си собствен имидж, усетете го, работете за него ден и нощ и дори докато пиете в бара. Поддържайте го ежедневно и не се отклонявайте от образа, който сте решили да градите. Доверете се на консултанта, който сте избрали и не веднага, но скоро ще видите резултата. След това като се погледнете в огледалото и ще виждате не себе си, а приказката за себе си, която сте създали. Ако се харесвате, значи задачата е изпълнена успешно.
Това е. Звучат просто и са супер лесни за изпълнение. Не ми коства почти нищо да ги следвам, ако не беше едно скрито, слабо популярно, но изключително важно правило:
В ПР-а времето не се измерва в часове, а в секунди. Заради тази истина, самоотверженият консултант по публични комуникации няма свободен ден, не ходи на ваканция в чужбина, а когато реши да го направи, не изключва телефона си, независимо от цената на роуминга. Може да е леко замаян от коктейлите на плажа, но звънне ли клиент, се скатава на тихо, за да не шуми морския бриз в слушалката и се включва в конферентния разговор. Защото както се казваше в една стара поговорка, „минута невнимание и цял живот те разнасят по вестниците”.
за контакти dimitrova@pirs.bg