fbpx Земеделие със светлина | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

Земеделие със светлина

Организацията на обединените нации (ООН) предвижда ръст на световното население от 2.5 милиарда души до 2050, като 80% от хората ще живеят в градовете. В същото време 80% от обработваемата земя вече се използва. Освен това екстремните метеорологични условия по целия свят унищожават множество култури, в следствие на което цените на храните се покачват. Потребителите се интересуват все повече от това как се отглежда храната им и става все по-трудно за производителите да се справят с потреблението на нарастващото градско население. Това стимулира иновациите в новите земеделски технологии, които позволяват на растенията да бъдат отглеждани без слънчева светлина, в закрити пространства, близо до или в самите градове.

Чувствителността на растенията към светлината е много различна от тази на човешкото око. Растенията използват по-ефективно определени дължини на вълната от спектъра на светлината и отговарят по различен начин на различни комбинации от дължини на вълните. Philips е компания, която отчита важността на този феномен и допринася за развитието на оранжерийното осветление от 1936 година насам. Съвременните LED технологии позволяват фина настройка на осветлението за оранжерии в зависимост от нуждите на специфичните култури. В сътрудничество с изследователски институти, университети, производители на земеделски култури и партньори като Hort Americas, които подкрепиха инсталацията на проекта GSF, Philips отговаря на специфичните нужди на земеделците. Благодарение на това, че светодиодните решения работят при ниски температури, те могат да бъдат поставени по-близо до растенията и да бъдат оптимално позиционирани. По този начин се осигурява напълно равномерно осветяване на растението.

„Отглеждайки нашите култури вертикално, имаме възможност да съберем повече растения на 1 акър (4046.85 m²) площ, което увеличава и годишната реколта. Ние имаме малко отпадъци, без оттичане на отпадни води и минимално количество парникови газове, тъй като храната се отглежда там, където се консумира.”, споделят от GSF. Компанията иска да построи малки оранжерии в институции като колежи, болнични комплекси и военни бази, които могат да снабдяват по-големи общности със свежа храна, без да е необходимо тя да пропътува голямо разстояние, за да достигне до тях.