fbpx Милица Зикатанова, "Вила Мелник": „Не“ е златна дума | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи
Водеща снимка
Да

Мениджърите споделят, сезон 11

Милица Зикатанова, "Вила Мелник": „Не“ е златна дума

Милица Закитанова е търговски и маркетинг директор на винарска изба Вила Мелник. Специално за юбилейния, 10-ти Алманах на успешните бизнеси, я помолихме да сподели ценните уроци, които е научила в бизнеса. Ето какво ни разказа:

- Един от ценните уроци, които осъзнавам в последните години, е, че нищо не трябва да бъде на всяка цена. Не всеки потенциален клиент трябва да бъде преследван. Не всеки настоящ клиент трябва да бъде прекомерно обгрижван. Не е нужно да се ходи на всяко събитие, да се чете всеки имейл или да се отговаря позитивно на всяка молба или предложение. Всъщност „не“ е златна дума. Когато кажеш „не“ достатъчно много пъти за незначителни неща, ти си отваряш пространство да кажеш „да“ на нещо наистина значимо.

По отношение на продажбите, научих този урок на цената на много напразни усилия спрямо клиенти, които, макар и привлекателни, нямаха отношение и уважение към нашия продукт. Загубих доста време и нерви да продавам на хора, които с отношението си са показвали, че няма как да ни бъдат добри дългосрочни партньори. Днес по-внимателно подбирам на кого да продавам – смело казвам „не“ на клиенти или партньори, при които усилията или потенциалните усложнения са повече, отколкото ползите. Това ми спестява много главоболия.

Научих също да ценя времето си и ресурсите си и се опитвам да балансирам всеки поет ангажимент с няколко отказани. По този начин фокусирам усилията си върху малко, но по-качествени възможности. Преди откликвах на всякакви предложения за срещи, колаборации и участия, къде от любопитство, къде от страх да не проспусна някоя добра възможност. Разбира се, по-голямата част от тези безмислени срещи и събития не доведоха до никакви резултати. Днес обаче, ако интуицията ми подсказва да откажа, го правя. От уважение към другата страна се стремя да отказвам директно и категорично, а не да отлагам отговора си или да съм уклончива – мисля, че в това няма полза за нито една от страните.

И не на последно място, нищо не е на всяка цена и няма незаменими хора. Понякога мисълта, че ще се разделиш с даден служител, клиент или партньор, е плашеща по много причини и определено може да доведе до сътресения в бизнеса. Но в крайна сметка животът продължава и ако отношенията са счупени, няма смисъл да се насилват. Стискаме зъби, преразпределяме задачите в екипа, преодоляваме ситуацията и поглеждаме към нови хоризонти.

Снимка: личен архив