„Ако имаш 70 хил. лв. и трябва да си купиш нов автомобил, ще избереш ли Qashqai?", ми задава директен въпрос колегата. Аз шофирам в един морски тест топ версията на третото поколение на емблематичния кросоувър на Nissan.
„Ми…“. Понеже съм човек, който играе винаги на твърдо ТОТО (разбирай – гарантирано, че печеля), се замислям. И почвам да вадя аргументите, които да наклонят везните в една или друга посока.
Връщам обаче лентата назад, когато цялата автомобилна индустрия беше настръхнала в очакване на първото японско творение от нов вид. И появата на Qashqai през 2006 г. беше тотален удар в десетката, повече дори от златен медал от Олимпийските игри в Токио. Появи се изцяло нов сегмент автомобил, който след това всички започнаха да копират, а днес почти всички модели са в този сегмент. Спомням си също, че в България се търсеха връзки, за да си купят Qashqai. Дори мой познат ме помоли да използвам журналистическите си връзки и да тества преди всички колата. След като минахме 15-тина километра из София и се върнахме в представителството на Nissan, той ми каза: "Давай да се качваме да купувам колата, нося парите" – и отвори куфарчето с пачки, което небрежно бяхме метнали в багажника. Да, ама не – редицата от желаещи беше огромна и никакви връзки не помагаха.
Днес Qashqai е изцяло променен и е много по-напред от това, което беше само преди 15 години. В същото време е запазил онези гени, които още тогава го изстреляха в небесата и за тези години е реализирал 5 милиона продажби, 3 от които в Европа.
Модерен дизайн
Ще го разпознаете, че е от семейството, по предната част е уголемена V-образна решетка Nissan с хромирано покритие, в която се оглежда септемврийското ниско слънце, докато се наслаждаваме на красивото крайбрежно утро във Варна. И за да е още по-изявена тази визия, се подчертава от допълнителна хромирана лента. Решетката е обградена от тънки full LED матрични фарове с дневни светлини с характерната форма на бумеранг. Колкото и внушително да стои тази предница, то в нея има много изисканост и финес в детайла.
Nissan Qashqai е изграден на новата CMF-C платформа на Алианса, която дава много предимства за създаване на комфорт, удобства, пространство, динамика. Използвани са много олекотени материали и модерни техники, които едновременно увеличават здравината и намаляват масата.
Qashqai е наличен в 11 цвята за каросерията с пет двутонални комбинации, като така общо има 16 опции за избор. Безспорно моят фаворит е синият, но прекрасно стоят и оранжево-червения, както и интелигентно бордо. В последно време все повече се налага и един специално сив цвят, в случая наречен керамично-сив, който въпреки, че е перлен, създава усещане за мат.
Новото поколение Qashqai за първи път се предлага и с 20“ алуминиеви джанти (предишното поколение предлагаше до 19“ джанти), които освен чисто впечатляващ дизайнерски ефект, допринасят и за доброто пътно поведение.
Като жена оценявам изключително много възможността за безконтактното отваряне на вратата на багажника само с махване на крак – тази функция съхранява маникюра, запазва ръцете чисти, няма нужда да оставяш чантите на земята, за да вдигнеш вратата… Оценявам и големия обем – 504 л с 16 конфигурации за организация (за тях ще получите навигация от търговеца:).
Другото голямо удобство е изключително широкият ъгъл на отваряне на задните врати – 85 градуса, което изключително улеснява влизането и излизането от автомобила. Тук е моментът да кажа, че за задните пътници има достатъчно място и докато по-късно се возя отзад имам предостатъчно възможност да си кръстосам краката. В допълнение – автомобилът ни има и стъклен покрив. В момента, в който откриваме, светлината ни облива и в купето става още по-просторно. Изключителна красота е да виждам облаците, рисувани от художник. И се замислям, че понякога дребни на пръв поглед неща, създават позитивните емоции от пътуването. Прави ми впечатление, че обезшумяването е много добро и се чуваме отлично с колегите ми от първия ред, дори и при музиката, която идва от аудиосистемата на Bose.
Всичко на мястото си
Определено сега интериорът е на много по-високо ниво. Ергономията и освобождаването на място дават допълнително усещане за абсолютна подреденост и хармония. Пред мен е нов, голям 12,3-инчов изцяло електронен TFT мултиинформационен екран с висока резолюция и перфектна видимост, както и много добра чувствителност при докосване (за по-ниските нива е 7-инчов). На него може да се изведе информацията от навигационната, както и на данни за трафика и автомобила, като цялата информация се управлява от новия въртящ се селектор на волана.
Още сутринта на телефоните като SMS сме получили навигацията за деня, затова чрез Android Auto в случая, (налично е Apple CarPlay) свързваме единия телефон и информацията се появява на 9-инчовия дисплей в центъра. Разбира се, може да се разчита и на вградената навигация TomTom (лично аз много я харесвам и с нея никога не съм се обърквала). По-късно изкарваме и великият, най-вече антиполицейски app Waze. Вече ми се струва съвсем нормално да има безжично зарядно за смартфон, което в случая е под централната конзола, но е доста широко, така че може да се ползва удобно и за съхранение на дребни предмети.
Изключително ми харесва новият 10,8-инчовият иновативен head-up дисплей, който директно на предното стъкло, в полезрението, прожектира ключовата информация за навигацията, скоростта, както и разрешената скорост. Така дори и да си пропуснал някой знак, знаеш винаги каква е допустимата скорост. Освен това, ако се отклониш от лентата и настъпиш маркировката, освен вибрация във волана, веднага на стъклото светва и визуална индикация. Знам, че повечето шофьори, веднага изключват именно този Line assist, но в днешно време, когато говорим по телефона (дори и през Bluetooth), лайкваме, шерваме или дори чатим докато шофираме (признайте си, че го правите!), тази функция може да е буквално животоспасяваща.
Смятам дори, че системи, като тази, която е гордост на Nissan – ProPILOT, трябва да са задължителни за ползване. Сега тя вече е следващото поколение и осигурява още повече асистенция на водача. Наречена ProPILOT с Navi-link ускорява и спира автомобила в една лента на магистрала. В града, където често има спиране и потегляне, системата може да спира до 0 км/ч в натоварения трафик и да рестартира автоматично, ако автомобилът спре за под 3 секунди и колоната автомобили отпред потегли. Също така при зададена скорост, ако прецени, че например завоят е по-сложен, може да регулира и намали скоростта. Също така се адаптира и към пътните знаци. Така че, ако си я включите – няма да имате нужда от Waze.
Щипка лукс към пътуването прибавя и функцията за масаж с три режима е въведена за двете предни седалки. О, оказва се, че е настроен на максимална интензивност, която ми е прекалена и затова я намалявам през екрана от системата NissanConnect, Замислям се обаче, че ако съм сама на по-дълъг път, тази функция, освен, че ще ме релаксира, няма да ми даде да изгубя кондиция зад волана.
Само с 1,3 бензинов двигател
Новият Qashqai е наличен само с 1,3-литров бензинов двигател DiG-T, оборудван с технологията мек хибрид, с две мощности – 138 к.с. и 156 к.с. и с 6-степенна механична трансмисия или с новата скоростна кутия Xtronic (само при 156 к.с.) и със задвижване на 2 или на 4-те колела. През пролетта моя позната, която има предното поколение автомобил, ми звънна силно разочарована, че само с този „малък“ мотор колата няма да върви… Бързам да уверя, че върви повече от добре. Е, ако сте нерваци, колата като цяло не е вашият избор. Qashqai предлага комфорт, умереност, мекота на шофирането, естетика, простор, уют, онази hi-tech на съвремието, която обаче лесно можеш да управляваш.
Единствено разходът, който ни показа, се разминава с производствените данни. Би трябвало при версията, която ние карахме да бъде 6,5л на сто, а при нас излезе почти 8, като сме карали около 100 км/ч. Има значение, че колата беше чисто нова и неразработена, а и все пак маршрутът ни не беше достатъчно дълъг за по-точни данни.
Токът идва!
Това, което ще много интересно и очакваме през пролетта на 2022 г. да дойде, е иновативната задвижваща система на Nissan e‑POWER. Тя се състои от батерия с висока мощност, бензинов 1,5 литров двигател, електрически мотор и мощ от 188 к.с. Уникалното е в това, че бензиновият двигател се използва само за генериране на електричество, а колелата се задвижват изцяло от електрическия мотор. Казано иначе, ще имаме пълното усещане при шофиране и мощта на електрически автомобил, но няма да сме зависими (с всичките последствия) от зареждането на батерията в зарядни станции. Очаква се разходът на бензин да е около 2,5 л на сто, а цената на автомобил с тази система да не е с повече от 10 хил. лв. спрямо конвенционалния. С това решение вече Qashqai просто няма да има конкуренти.
Куфарчето с парите
И понеже започнах с пари, ще завърша с пари. Новият Qashqai се предлага в 6 нива на оборудване, като цената му започва от 43 490 лв. В топ версията си Tekna plus, 4х4 и автомат достига до 72 690. В златната среда може да изберете изключително добра конфигурация.
Qashqai има и още едно предимство в тези дни – докато автомобилната индустрия издъхва от липсата на чипове и производствата на всички модели се бавят неимоверно, Нисан България имат достатъчно налични автомобили. Така че, ако сте приготвили куфарчето – сега е моментът!
И да, бих си купила Qashqai, ако бюджетът ми е 70К.
снимки: Нисан България