Можете ли да се сетите за бизнес, който да не е повлиян от технологиите в днешно време? За мен е много трудно да назова такъв. По един или друг начин всички типове бизнес са повлияни от най-разнообразни технологии, като водещи са информационните технологии.
Според мен, в момента има три типа технологии, които наистина трансформират бизнес средата - мобилност, big data и Интернет на нещата (Internet of Things).
Нека да започнем със силно разпространяващата се мобилност. Все повече хора използват смартфони, таблети и ултрабуци за достъп до бизнес приложения, като това им помага да бъдат по-продуктивни. Тази тенденция има огромни трансформационни ефекти върху магазините за корпоративни ИТ технологии, от една страна, тъй като сега те трябва да се справят с много по-разнообразна среда, която е също така и много по-малко предвидима от преди, и от друга страна ефектите са върху самия бизнес. Тези устройства и все по-широкото им използване позволяват на клиентите да взаимодействат и, всъщност, да правят бизнес с компаниите и дори с правителства, по много по-бързи и по-гъвкави начини, които едва ли можехме да си представим преди не толкова много време.
Вторият тип технология, която в момента скоростно се появява, е т.нар. big data. Тъй като животът ни се превръща почти изцяло в дигитален, има огромни масиви от информация, която бизнесът може да използва, за да направи предложенията си по-атрактивни, да общува с клиентите по по-ефективен начин и да наваксва с променящата се бизнес среда навреме. Технологията, която се очаква да се справя с тази информация, трябва да е доста специфична заради самия обем от данни и също и заради характера на тези данни – изчислено е, че около 80% от общия обем информация, която се създава, е неструктурирана (звук, снимки, видео и т.н.). Все повече и повече компании въвлечени в обработката на big data - хардуеър, софтуеър и услуги - като това неоспоримо е огромна бизнес възможност само по себе си. Влиянието на big data върху глобалната бизнес среда и като цяло върху живота на хората не е възможно да се определи все още, но без съмнение то ще бъде значително.
Третата технология, който сега започва да се прилага широко, е т.нар. “Интернет на нещата“. Със значителен напредък при процеса на производство на процесори, сензори и т.н, процесорната мощност сега е налична в много малки форм фактори и консумира много малко количество енергия. Ето защо, такива процесори и сензори биха могли да бъдат вградени в различни устройства, правейки ги по-интелигентни. Такива устройства на свой ред ще могат да комуникират помежду си, ще бъдат много по-лесни за управление от разстояние и функционалността им би могла да се базира на външни условия, намеса от оператор и т.н
С продукти, които вече се използват в много от елементите на Интернет на нещата - от устройства до облачни решения, аз вярвам, че Intel е уникално оборудвана да осигури всички необходими градивни елементи, за да даде свобода на стойността на решенията „от-начало-до край“ на Интернета на нещата. Ние се разпростираме по-надалече към групи фактори за успех, включващи, по-ниски разходи, по-ниска консумация на енергия, по-добра интеграция и ускорено време на поява на продуктите на пазара.
Примерите за приложение на Интернет на нещата са много, но бих искал да спомена само два, които според мен, ще имат най-значителен ефект върху живота на хората и в същото време тяхното приложение е може би почти неизбежно. Първото е в здравеопазването - тази технология има потенциала стабилно да намали здравните разходи, правейки превенцията много по-успешна и по-евтина. Това ще намали огромните разходи, нужни за скъпи медикаменти. Вторият пример е енергията: Интернетът на нещата вече позволява създаването на децентрализирани, силно управляеми електрически мрежи, които пък от своя страна ще позволят ефективната интеграция и експлоатация на възобновяеми източници на енергия - умни гридове. Тези гридове, заедно с интелигентните възможности за измерване на различни електрически уреди ще позволи на домакинствата да управляват консумацията си на енергия много по-ефективно, което пък ще има положителен ефект върху сметките им за ток от една страна, и по-ефективно използване на източниците от друга страна. Най-големият приоритет на Intel е да създава най-добрите продукти във всички компютърни сегменти - от центровете за данни до ултра-мобилните устройства като таблети, телефони и wearables.
Според проучвания, днес броят на свързаните устройства е равен на броя на населението на Земята и очакванията са, че до 2015 г. те ще бъдат два пъти повече от глобалното население.
Например, скорошно проучване на Intel показва, че за една интернет минута се изпращат 204 милиона имейли, а 639,800 GB глобална IP информация се трансферира. В една интернет минута се използват $83,000 в продажби в Amazon и се появяват повече от 100 нови LinkedIn профила; разглеждат се 20 милиона снимки и се качват 3,000 изображения.
Зависимостта ни от технологиите едва ли може да стигне по-далеч, тъй като тя вече е буквално абсолютна. Има множество филми и книги, базирани на ситуации, при които някоя значима технология, по една или друга причина не работи или не е налична. Всички тези произведения - поне според това, което знам - са катастрофични.
Дали хората общуват помежду си по-скоро зависи от самите хора и техните нагласи, отколкото от самите технологии. Имейлите и социалните мрежи едва ли биха могли да бъдат обвинявани за факта, че хората вече не си говорят очи в очи. Употребата на технологиите винаги е лична отговорност на съответния човек. И един факт от личен опит: синът ми живее в чужбина. Благодарение на технологиите, имам чувството, че съм в по-близък контакт с него, отколкото когато живеехме в едно и също жилище.