Българска Автомобилна Индустрия (БАИ) е компания с основен предмет на дейност дистрибуция и продажба на автомобили и автобуси. БАИ е официален представител на китайския лидер GWM (Great Wall Motor), както и на най-големия производител на автобуси YUTONG BUS за България. За развитието на компанията, стратегията, доставките от Китай и автомобилния пазар у нас, разговаряме с Тодор Стойков, Търговски директор на компанията. Интервюто е част от юбилейния 10-ти Алманах на успешните бизнеси в България.
текст: Ина Георгиева, снимки: Светослав Ханджийски
Г-н Стойков, каква е 2024 г. за БАИ?
Годината е динамична и вълнуваща за компанията и за екипа ни, изпълнена с възможности и успехи. В началото на 2024 г. пуснахме на пазара три нови модела на марката GWM - луксозните plug-in хибриди WEY 05 и WEY 03 и изцяло електрическата ORA 03. Разширяването на продуктовото портфолио ни предостави възможността да навлезем в нови за нас пазарни сегменти, които считаме за изключително перспективни. През октомври, на най-мащабното и особено важно за автомобилния бранш събитие – Автомобилен салон София 2024, представихме новата луксозна спортна ORA 07, която със своите почти 5 м дължина влиза в D-сегмента.
По отношение на бизнеса с автобуси, подписахме договори за доставка на градски електробуси YUTONG с дължина 9 м, 10.5 м и 12 м, които ще допълнят парка от вече доставените от нас в България около 200 броя автобуса.
Как се приемат в България моделите, които предлагате?
GWM разполага с R&D центрове по целия свят и през последните години прави технологичен скок. Предлаганите модели са с множество подпомагащи водача системи, модерно излъчване и висококачествени материали. Това, което привлича клиентите ни, е качеството на изработка, сигурността и доброто представяне на автомобилите на пътя и извън него, както и богатото оборудване, което получават на справедлива цена. Все повече хора, особено по-младите, не робуват на марки и предубеждения и закупуват автомобилите, които наистина им харесват.
За поредна година отчитаме ръст в продажбите, което потвърждава, че моделите ни са добре приети, а положителните отзиви на клиентите ни окуражават да подобряваме и всички предлагани от нас услуги.
В края на май 2024 г. Great Wall представи новата си стратегия за европейския пазар. Какво променя тя досегашното пазарно и търговско присъствие на китайския лидер?
В Китай GWM е добре познат конгломерат с утвърдена структура на бранда. Диференциацията чрез множество марки е възможна благодарение на дългогодишната практика, големия обем на продажбите за всяка марка, размера на пазара и дълбокото разбиране на местните потребители и техните предпочитания.
Случаят с външните пазари е по-различен и по тази причина Great Wall Motor поема в нова стратегическа посока за тях. Основна цел е повишената обща ефективност - оперативна, финансова, процесна, както и популяризирането и разпознаваемостта на бранда глобално. Това от своя страна води до естествено увеличаване на пазарната стойност на марката, с прилежащите репутация и доверие, които тя създава, както и с увеличаващия се брой лоялни фенове.
Great Wall Motor се разширява от корпоративна до клиентска марка.
ONE GWM е стратегия за нова архитектура на марката. Промяната има за цел да оптимизира структурата на бранда. По-рано независимите марки HAVAL, WEY, ORA, POER се трансформират в моделни линии на марката GWM.
Единната структура на бранда предлага по-ефективно лансиране на нови продуктови категории, пряко свързани с вече реномирана марка GWM, повишена осведоменост за марката и прехвърляне на капитала към нови продуктови линии, по-интегрирана комуникация в световен мащаб и съвсем естествено води и до повишена конкурентна сила.
Как тази промяна ще повлияе на българския пазар?
One Brand стратегията ще даде на нашите клиенти множество предимства. Те ще могат да се възползват от опростените услуги, продукти и оферти по време на всички фази на потребителската пътека, а също ще могат да се възползват от по-висока стойност при евентуална препродажба. Освен това нашите дилъри също ще придобият редица ползи, като единен подход за дистрибуция, консолидирана структура на услугите и повишена обща ефективност. Утвърждаването на нови модели на GWM в бъдеще също ще бъде улеснено, тъй като те ще бъдат пряко свързани с вече известната и призната глобално марка GWM. Би било спекулативно да се прогнозира как това решение ще се отрази директно на обема на продажбите. Въпреки това обаче бихме могли да кажем, че ONE GWM ще даде на нашите клиенти една по-силна марка, което може да ги улесни при вземането на решения за покупка, което, от своя страна, може да има положително въздействие върху продажбите, остатъчната стойност, удовлетвореността и лоялността на клиентите.
Следвайки глобалната “One brand transition” стратегия, вече сме започнали работа по ребрандиране на нашите представителства, които скоро ще посрещат клиентите с изцяло нова визия и бранд идентичност.
Как допълнителните мита върху произведените в Китай електрически превозни средства, които ЕС въведе, ще повлияят на продажбите на ел. автомобили? Ще станат ли непродаваеми китайските електромобили?
Налагането от ЕС на допълнителни мита, в размер от 17 до 28.1% върху електрическите превозни средства, доставяни от трети страни, включително и Китай, е много противоречива мярка. Тя се въвежда в момент, когато ЕС се опитва да защити автомобилната индустрия в региона, с милиони добре платени работни места, както и екологичната си програма. Някои европейски производители обаче отхвърлиха това решение и призоваха за отворени пазари.
Китай е лидер в разработката и производството на електрически автомобили и тягови батерии, както и най-големият автомобилен пазар с най-висока степен на електрификация. Водещите китайски производители като GWM предлагат много конкурентни продукти - високотехнологични, надеждни и с голяма автономност. Европейските производители би трябвало да инвестират повече в развитието на своите продукти, за да бъдат конкурентни.
Дори в случай че бъде взето решение от страните членки тези допълнителни мита да станат постоянни за следващите 5 години, това няма да спре китайските производители, които вече правят инвестиции в производство в Европа и в партньорства с европейски концерни. В краткосрочен план налагането на тези високи мита би оскъпило китайските електромобили и би намалило продажбите им, но няма да спре навлизането им на европейския пазар, нито ще помогне на европейските производители да станат по-добри.
Как виждате развитието на електрическата мобилност в България, при положение че няма почти никаква държавна политика в тази посока?
Оптимист съм относно развитието на електрическата мобилност в България, но не очаквам в обозримо бъдеще електрическите превозни средства да изместят изцяло тези с ДВГ. Считам, че хибридните технологии, самозареждащите се и plug-in автомобили са най-оптималното решение за потребителите. Видно е, че броят на BEV и PHEV автомобили се увеличава, дори без значителни стимули на национално ниво. За първото полугодие в България са продадени 871 превозни средства с батерии. Регистрациите на plug-in хибриди междувременно растат с 105,8% до 247 броя спрямо 120 броя преди година. Продажбите на хибриди се увеличават с 46,4% до 467 превозни средства спрямо 319 превозни средства за периода януари-юни 2023 г. Интересът у потребителите доказва, че при определен начин на употреба, например при ежедневен предимно градски пробег около 50 км, електромобилите могат да бъдат рентабилни на изцяло пазарна основа и в България.
С развитието на нови технологии в производството на тягови батерии, в които китайските производители са лидери, ще се предлагат все повече модели, които безпроблемно могат да бъдат използвани и за комфортно пътуване на далечни разстояния. Броят и териториалното покритие на обществено достъпните зарядни станции също постоянно нарастват. Предизвикателството за развитието на електрическата мобилност е ежедневното зареждане за потребители от жилищни блокове, които не разполагат с индивидуален гараж или паркомясто.
Градският транспорт също е важна част от мобилността на хората. Все повече общини подменят остарелия си автобусен парк с нови електробуси чрез различни европейски програми за финансиране, като Програма "Развитие на регионите" 2021-2027 и Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Електрическата мобилност е най-доброто решение за придвижване на гражданите в населените места, тъй като маршрутите и местата за зареждане са предвидими, а се спестяват тонове вредни емисии. Електрическата мобилност предлага възможност за по-чист и евтин транспорт на хора и стоки.
Тодор Стойков е завършил Техническият университет в София с магистърска степен по Електроника и Мениджмънт. Още като студент започва работа в компания за внос и дистрибуция на системи за сигурност и контрол, след което продължава в търговското представителство на IVECO. През 2010 г. е поканен от един от най-големите производители на товарни автомобили Ashok Leyland Motors да отговаря за целия Балкански регион. През 2011 г. се присъединява към екипа на Българска Автомобилна Индустрия ЕАД като Мениджър продажби, а през 2015 г. заема позицията Търговски директор.