42% от компаниите са увеличили броя на персонала си през 2024 г., като едва при 6% се наблюдава намаляване. Най-търсените позиции са в сферата на Информационните технологии. Доброволното текучество във всички сектори е с по-ниски стойности, спрямо предишния измерен период, като общият процент за пазара е 10%. Съвсем очаквано и предвид спецификата на сектора, най-високото текучество се наблюдава при търговията на дребно – 23%, а най-ниските стойности във фармацията и бързооборотните стоки – 8%. Това показват данните от най-мащабното в България проучване на възнаграждения и придобивки на Mercer Marsh Benefits.
Общо за пазара увеличението на заплатите е 7%,
спрямо 2023 г., като компаниите са с консервативни прогнози за 2025 г. и запазване на същия ръст. Ръстът от 7% е по-нисък, спрямо планираното за годината, единствено в IT сектора, където заради охлаждането на пазара са били планирани 10% увеличение или запазване на стойностите от 2023 г. Трите основни фактора за вдигането на заплата са: лично представяне, представяне на компанията и място в диапазона. Увеличението на заплати по позиции е съответно 6% при висшия мениджмънт, 8.3% при мениджмънта, 8.6% при специалистите и 10.5% при оперативното ниво.
Месечната брутна заплата продължава да расте най-бурно спрямо общото за пазара в секторите IT и фармация, а под общата тенденция за пазара остават секторите производство и изнесени услуги. По позиции медианата на брутната заплата е отново очаквано най-висока в IT сектора – 9 207 лв. за мениджмънт (при 6 369 лв. за общия пазар), 5 547 лв. за специалисти (при 3 731 лв. за общия пазар) и 2 637 лв. при оперативното ниво (при 2 123 лв. за общия пазар).
София остава регионът с по-високи заплати от средните за страната – 7.6% по-високо е заплащането в столицата за мениджърските позиции, 9.3% за специалистите и близо 11% за служителите на оперативно ниво. Запазва се и тенденцията най-бурно развиващите се сектори да са позиционирани предимно в София, а в останалата част на страната да са производствените, търговските и финансови сектори.
Проучването отчита и средните суми на придобивките, където най-много компаниите инвестират в така наречените referral програми, или плащане за препоръка (1 000 лв.). Следват придобивките за транспорт (666 лв.), Коледни надбавки (300 лв.), ваучери за храна (200 лв.) и здравна застраховка (42 лв.). Средно за пазара допълнителният отпуск, който се отпуска за служителите, е 5 работни дни.
сред факторите, които пряко се отразяват на текучеството и задържането на таланти, са грижата за менталното здраве, кибер сигурността и емоционалната подкрепа. Което неминуемо води и до постепенна промяна в нагласите и подходите при изграждане на корпоративни политики на самите компании. В глобален план все повече компаниите инвестират в това да гарантират сигурността и доверието на служителите си, а не просто да им осигурят добра заплата.