На 26 юни 2025 г. в Националния дворец на културата, София ще се превърне в арена на глобален диалог за бъдещето на бизнеса, технологиите и човешкия потенциал по време на Webit 2025 – водещият форум за иновации, изкуствен интелект и Web3 в региона. По този повод разговаряхме с Аниела Русева, изпълнителен директор на Webit.
Г-жо Русева, Webit започна като регионално събитие – как се превърна в глобална платформа с влияние в над 100 държави?
Когато през 2008 г. стартирахме Webit, България беше страна, която не се асоциираше с иновации и технологичен напредък. Целта ни беше да променим това възприятие и да създадем платформа, която да обединява хора от различни части на света, но тук в България. Със страст, визия и много работа успяхме да изградим Webit като глобална общност от лидери, иноватори и инвеститори от над 100 държави. Тази трансформация беше възможна благодарение на подкрепата на международни партньори и на нашата непоколебима вяра в потенциала на България.
Кои бяха най-запомнящите се моменти или изненади от досегашните издания на Webit?
Най-вълнуващите моменти за мен са свързани със срещите на български млади таланти с водещи иноватори и инвеститори от цял свят. Проектът Webit.X, който вдъхновява хиляди ученици да се стремят към бъдещето, е много вълнуващо преживяване, когато видиш зала 1 на НДК с 5000 будни за знания и бъдеще отлични ученици, събрани и докарани от цяла България (този проект сме го осъществявали с Министерството на образованието). Енергията наистина е неописуема. Също така, признанието на София като "дигитална столица на новите пазари" от водещи световни медии е доказателство за усилията ни да поставим България на световната карта.
Какви бяха най-големите предизвикателства през годините?
Този въпрос има толкова безкраен отговор, че е трудно да избера… :). Но, за да обобщя, много е предизвикателно, когато работиш на различни континенти, с напълно различни култури, очаквания, бизнес етикет… и събираш хора от целия свят в локации като Индия, Сингапур, ОАЕ, Маями - много и най-различни предизвикателства, забавни моменти, много стрес - това все пак е жива продукция и то голяма… и едно е да си у дома, друго в Индия например, където всичко е различно… и стените не помагат, защото не познаваш съседите.
Най-голямото предизвикателство беше да изградим глобална платформа от България, страна, която тогава не беше известна със своите технологични иновации. Трябваше да преодолеем скептицизма и да докажем, че можем да бъдем лидер в глобалния технологичен пейзаж. Освен това, логистичните и организационни предизвикателства, свързани с привличането на международни партньори и участници, винаги са били големи. Но с упоритост и стратегическо мислене успяваме да ги преодоляваме.
Каква е личната Ви мотивация да продължавате да развивате Webit?
Личната ми мотивация произтича от желанието да поставим България и региона на картата на глобалните иновации и да продължаваме да създаваме нови възможности. Вярвам, че чрез Webit можем да вдъхновим и подкрепим следващото поколение лидери и предприемачи. Виждам как участниците в Webit се променят, как техните идеи и проекти се реализират, и това ме мотивира да продължаваме да работим за развитието на платформата.
Какво Ви вдъхновява в срещите с иноватори, инвеститори и лидери от цял свят?
Вдъхновява ме обменът на идеи и опит, който води до създаване на нови решения и технологии. Тези срещи разширяват хоризонтите ни и ни мотивират да продължаваме да работим за по-добро бъдеще. Виждам как иновациите могат да променят живота на хората към по-добро, и това ме вдъхновява да бъда част от този процес.
Как се промени ролята на Webit в глобалния технологичен и бизнес пейзаж след пандемията?
След пандемията Webit се утвърди като платформа за дигитална трансформация и иновации, свързвайки лидери от различни индустрии и региони. По време на самата пандемия бяхме избрани за платформа за всички събития на ООН и на практика ние домакинствахме на нашата платформа голяма част от всякакви техни събития. Това ни позволи да играем ключова роля в прехода към новата дигитална ера. Също така, пандемията подчерта важността на устойчивото развитие и етичния подход в технологиите, което е и един от основните фокуси на Webit.
Какво могат да очакват участниците на Webit през юни 2025 г.? Има ли нещо различно тази година в сравнение с предишни издания?
През юни 2025 г. участниците могат да очакват фокус върху изкуствен интелект и Web3 и как те променят всички направления на бизнеса и като цяло целия ни живот и това, което ни предстои. Ще има и специални сесии, посветени на бъдещето на труда и образованието в дигиталната ера. Ще бъдат представени нови технологии и решения в области като здравеопазване, финанси и устойчиво развитие. И понеже ставаме пълнолетни, тази година ще бъде един празник на хората, които променят средата и работят активно сега за по-добра бизнес и житейска среда. Точно затова създадохме и кампанията Webit Changemakers, която празнува лидерите на настоящето, които променят бъдещето, и на събитието ще бъдем именно с тези хора от най-различни индустрии - от финанси до здравеопазване, предприемачи, медии, инвеститори, хора, които с активната си позиция случват положителни промени в средата около себе си.
Как Webit помага на България и региона да се позиционират на глобалната технологична карта?
Webit поставя България и региона в центъра на глобалните иновации, привличайки международни лидери и инвеститори и създавайки възможности за развитие на местни таланти и компании. Това ни позволява да изградим силна и устойчива екосистема за иновации. Също така, чрез партньорства с водещи глобални организации и институции, Webit допринася за утвърдването на България като предпочитана дестинация за иновации и бизнес. Именно затова ние винаги сме работили и сме с отворена врата да работим заедно с всички, които гледат в тази посока, и е повече от прекрасно, че тези инициативи и организации са все повече и все по-активни. Webit постави София и региона в полезрението на световни лидери, инвеститори и корпорации. Това е не просто събитие, а платформа за реална промяна и стратегическо позициониране на България като иновационен хъб. Преди 18 години не беше така…
Специалното за тазгодишното пълнолетно издание е, че то е лимитирано с покани и с ограничен брой билети, пуснати в продажба. Повече информация и билети могат да се намерят на: https://www.webit.org/2025/sofia