fbpx Автомобилен салон София 2015 | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

Автомобилен салон София 2015

На официална церемония премиум марката DS бе представена пред родните медии и гости по време на Автомобилен салон София 2015. Брандът бе създаден в Париж на 1 юни 2014 г. Нейните амбиции са да възроди традициите на френското автомобилостроене във високия клас автомобили. Специално за събитието у нас пристигнаха Никола Олан – регионален директор на DS, и Оливие Гондолфо - директор Европа.

Стъпвайки на най-доброто от френския опит, DS продължава отличителността и иновативността, наследство от първия модел DS, лансиран през 1955 г. Създадена за клиенти, които искат да изразят своята индивидуалност, гамата DS към днешна дата се състои от следните модели: DS 3, DS 3 CABRIO, DS 4, DS 4 Crossback, DS 5, DS 5LS* и DS 6*. Автомобилите DS са с характерен, забележителен стил, предлагат изтънченост и в най-малките детайли, изработени са от материали от най-висок клас и са оборудвани с новаторски технологии, като например задвижване Hybrid 4х4 дизел, което се предлага при DS 5. Предлагана на пазара в Европа в DS Store или от CITROËN в специално създадени зони в шоурумите, DS изгражда своя собствена мрежа в Китай. За клиентите DS представлява цялостно изживяване, което е далеч само от предлагането на автомобил висок клас.

*моделите се предлагат само в Китай.

Новият Audi RS 6 Avant performance и новото Audi RS 7 Sportback performance предлагат повече мощност от когато и да било. Двигателят 4.0 TFSI сега разполага с мощност от 445 кВт (605 к.с.) и максимален въртящ момент от 700 Нм. Особено ценна е функцията му overboost при която водачът може временно да повиши нивото на въртящия момент до 750 Нм. Двата спортни модела RS ускоряват като болиди постигайки време за увеличаване на скоростта от нула до 100 км/ч за едва 3.7 секунди, отбелязвайки подобрение със 0.2 секунди спрямо съответния базов RS модел. Те се нуждаят от само 12.1 секунди за ускорението от 0 до 200 км/ч или с 1.4 секунди по-малко от базовия RS модел. С опционалния пакет dynamic, максималната скорост може да бъде увеличена от 250 до 280 и 305 км/ч респективно. Въпреки увеличаването на мощността с 33 кВт (45 к.с.), могъщият V8 biturbo агрегат изразходва едва 9.6 и 9.5 литра гориво на 100 километра, респективно, съответстващи на 223 и 221 г CO2 на километър.

Тези изключителни параметри по отношение на мощността и ефективността са възможни благодарение на технологичния експертен опит на конструкторите от Audi и quattro GmbH. Инженерните умения и дългите години опит с мощни RS модели са материализирани под формата на допълнителна оптимизация на 4.0 TFSI, от специфичното управление на двигателя с увеличаване на максималните обороти и налягането на принудителното пълнене, до системата на Audi cylinder on demand (COD), която изключва четири от осемте цилиндъра при частично натоварване.

Стандартната осемстепенна трансмисия tiptronic е конструирана за работа в условията на голямо натоварване и в двата performance модела, RS 6 Avant performance и RS 7 Sportback performance. Водачът може да избере от режимите D и S или да сменя предавките ръчно чрез избутване на лоста за смяна на режимите или чрез използване на лостовете зад волана на мултифункционалния RS спортен кожен волан. В ръчен режим, индикаторът за смяна на предавките в информационната система на водача или на опционалният хед-ъп дисплей индикират границата на оборотните режими.

Системата за задвижване на четирите колела quattro предава мощността към пътя и гъвкаво разпределя въртящия момент с помощта на централния диференциал. В стандартна конфигурация, 40 процента се насочват към предния мост и 60 процента към задния, като при необходимост пропорцията се променя. Audi оборудва също двойното предаване quattro опционално със така наречения sport differential на задния мост с активно разпределение на въртящия момент между вътрешното за завоя колело и външното.

При динамична настройка, стандартното RS адаптивно въздушно окачване снижава каросерията на RS 6 Avant performance и RS 7 Sportback performance с 20 милиметра. Интегрираният контрол на амортисьорите варира характеристиките им в зависимост от пътните условия, стила на шофиране и избрания режим в Audi drive select. Audi предлага и още по-стегнатото окачване RS sport suspension plus със система Dynamic Ride Control (DRC) като алтернатива. Допълнителна опция е динамичното кормилно управление с променливо предавателно число. 

 

Един от автомобилите, предизвикващ голямо любопитство на тазгодишния софийски автосалон е 100% електрическия KIA Soul. Колата е оборудвана с 81 киловатов електродвигател, който работи на променлив ток и се равнява на 110 к.с, като има въртящ момент от 285 Нм. от нула оборота. Батерията на автомобила е 27 кВтч, което е достатъчно за изминаване на 212 км, а това гарантира неговата автономност дори при шофиране в извънградски условия, докато за зареждането не е необходимо нищо повече от обикновен контакт. Скоростната кутия е безстепенна автоматична, а задвижването става чрез предните колела. Приложението на подобен тип автомобили не се изразява в постигането на максимална скорост, но въпреки това потенциалът на електрическия Soul е сериозен – 145 км/ч. Ускорението от 0 до 100 км/ч става за 11,2 сек, а енергийният разход е 14,4 KW. Този автомобил бе превърнат в първото изцяло електрическо такси в България.

За 65 годишния си опит на пазара VW Transporter е доказал своето достойнство и професионализъм. Всяко поколение само по себе си за времето, през което се е предлагало, е било технологичен лидер и точно е отговаряло на нуждите на пазара. Новият Transporter ревностно следва този принцип, а както се вижда приложенията за многобройни. С 500-те си модификации, моделът покрива напълно изискванията за автомобил, който е подходящ както за работа, така и за свободното време и семейството. Сред предимствата на новото поколение са обновената гама от двигатели, всички оборудвани с пакет BlueMotion Technology, с оптимален разход на гориво и по-безшумен ход на работа. Transporter дава възможност също така да се комбинира фабричното задвижване на четирите колела 4Motion с DSG автоматична скоростна кутия. Според модела е помислено за нишите и кутиите за вещи, така че всичко да си е на мястото. По отношение на дизайна шестото поколение е осъвременен предпазливо. Формите са още по-остри, още по-отчетливи, а линиите, извивките и кантовете преминават плавно към задната част на автомобила.

След близо 1,5 млн. продадени автомобила по цял свят, в рамките на единадесет годишно производство, предшественикът на новото Caddy заслужено се оттегля от пазара. От новия модел се очаква да бъде негов успешен последовател. Четвъртото поколение на Caddy се предлага в два варианта (пътнически и товарен) и дава възможност за избор между къса и дълга (Maxi версия) колесна база. Компактният градски ван е с ново поколение дизелови и бензинови двигатели и бензинови агрегати със сериен пакет Blue Motion Technology, както и нов TGI агрегат на природен газ, всички с намален разход на гориво и подобрена пътна динамика. В предложенията се включва и възможността за комбиниране на задвижване на четирите колела 4MOTION с DSG автоматична скоростна кутия. Пътническата версия на автомобила може допълнително фабрично да се оборудва със седем седящи места.

Макар и малък, щандът на американската марка Dodge може да се похвали с много висока концентрация на мощност. На изложението в София марката е представена от три автомобила – Charger, Challenger и Durango, като първите два във версиите си Hellcat могат да се похвалят с баснословната мощност от 717 к.с.

Първият въпрос на всички посетители на щанда на американската компания, представлявана от Exxal Fleet, е има ли тест драйв? „Умишлено се отказахме от тест драйв, ни обясняват от фирмата, защото щяхме да стоим само навън и никой нямаше да иска да гледа изложените коли”.

Двата мъсълкара предлагат кожен интериор, HD радио и 8,4-инчов екран за информационно-развлекателната система. Задвижването на версиите Hellcat се осъществява от 6,2-литров компресорен HEMI със 717 к.с. и 880 Нм. Charger достига 100 км/ч за 3,6 секунди и развива 328 км/ч. Според компанията Challenger е най-мощният мъсълкар в света. Неговите данни за ускорение и максимална скорост са съответно 3,8 сек до 100 км/ч и 320 км/ч.Големият кросоувър Durango пък може да се поръча с 3,6-литров V6 (294 к.с.) и с 5,7-литров V8 (364 к.с.). Всички модели на щанда на Dodge използват 8-степенна автоматична скоростна кутия, която значително намалява разхода на гориво и увеличава удоволствието от високия въртящ момент.