Небето, звездите и домът на боговете са били стремеж на човека от най-дълбока древност. Икар се опитал да полети. Далеч на Изток го правели, яхнали дракони. А Китай е родината на Пангу, който растял заедно с небето и земята, крепял ги разделени и достигнал височина 90 хиляди ли. Леонардо конструирал самолет и хеликоптер, а векове по-късно Жул Верн стигнал в книгите си Луната със снаряд. Никой не поставял икономически сметки в мечтите на човека да полети.
Други обаче, залагали не на крилата, а на строежите, с които да достигнат небето. Техните сгради определено имали себестойност, но съществували роби и покорени народи, които стрували само купичка храна дневно и първите човешки небостъргачи пробвали да пробият небосвода, отреден в легенди, предания и книги - не за човека. Вавилонската кула била такъв грандиозен строеж, почван и разрушаван многократно, предизвикал гнева на самия Бог.
Александрийският фар - първият небостъргач?
Приблизително през 280 г. пр. Хр. на малкия остров Фарос, който е бил част от Александрия в Египет, е построена Фароската кула или Александрийският фар. Оценките на височината варират от по-малко от 100 до около 200 метра. Изглежда по-вероятно височината да е между 125 и 150 метра. Тя е била едва третата или четвъртата по височина сграда в Египет - по-ниска от най-високите пирамиди; на височината на съвременните 40-етажни сгради. За разлика от пирамидите, тя е наречена “небостъргач” заради своята източена форма и разделянето й на етажи със стаи. Те били разположени около външната фасада. В централната й част по всяка вероятност е имало лифт и стръмно спираловидно пешеходно платно. Конструкцията от варовик била облицована с мрамор и украсена със статуи. На върха й бил фарът, който изпращал светлина далеч в морето чрез изпъкнали отражатели. Грамаден надпис на външната фасада на сградата обявява за архитект гърка Зостратос от Книдос.
Утрешният Дубай - градът в небето До 2015 г. в Дубай ще бъдат построени поне шест модерни сгради с повече от 100 етажа. Това са Бурж Дубай (650 м, най-високата съвременна сграда в момента със своите 126 етажа), Бурж Ал Алам (108 етажа), Марина 101 (101 етажа), Принсез Тауър (107 етажа), Пентоминиъм (120 етажа) и Ал Бурж (която ще има между 180 и 200 етажа), писа наскоро “Gulf-news”. Повечето от тези сгради в момента са в процес на проектиране или ранно строителство, с изключение на Бурж Дубай, строежът на който се изгражда с един етаж на седмица. Там и в Чикаго единствено в света има повече от една сграда от такъв размер.
В Чикаго са две - 108-етажната Сиърз Тауърз и 100-етажната Джон Ханкок Сентър, а в процес на конструкция е трета - 118-етажната Севън Саут Диърбърн Тауър.
Дубай обаче води и по брой на строящи се небостъргачи. Буквално стотици се строят от двете страни на булеварда Шейх Зайед. Още 1 850 сгради, високи между 80 и 100 етажа, ще бъдат построени около Международното летище, съобщават медиите. Местните са горди отсега: новите сгради ще направят Дубай не само един от най-модерните градове в света, но и един от най-красивите - архитектите обещават, че дизайнът им ще очарова туристите.
Настоящето - 6 153 846 долара на линеен метър Небостъргачът Бурж Дубай (от burj - “кула” на арабски) в Дубай, ОАЕ, е завършен и висок 650 метра (повече дори от рухналата радио мачта край гр. Константинов, Полша, с дължина 646,38 м). Надграждането обаче няма да спре дотук - очаква се Бурж да достигне 819 метра със сигналните светлини за самолетите.
Лидер сред небостъргачите до този момент бе Тайпе 101 със своите 509 метра, които вече не представляват никаква конкуренция. Общата стойност на сградата възлиза на около 4 млрд. долара. Проектирана е от екип от 90 архитекти и е издигната от една малка армия - 6800 строителни работници (трудили се на близо 48 градуса температура). “Бурж Дубай ще бъде познат с много имена. Но само привилегирована група хора ще могат да го нарекат свой дом”, пише на официалната страница на небостъргача. Става въпрос за етажите между 20-я и 110-я, които представляват луксозни апартаменти. От първия до двадесетия са хотелски стаи, а последните петдесет - офиси. Комплексът приютява и най-големия център за забавления и мол в света.
Бъдещето - в гонитба за “първия километър” Колкото и гигантско да бъде това архитек-турно постижение, гордостта на Дубай няма да трае дълго. Кувейт строят своя кула - Бурж Мубарак Ал-Кабир, която ще бъде готова през 2012 и ще се извисява 1001 метра над земята. Според проекта тя ще бъде съставена от три части с формата на остриета, в които ще се помещават джамия, църква и синагога, и по този начин ще е своеобразен символ на единството на трите религии. Очаква се кулата да бъде главната атракция в Града на коприната, а проектът ще глътне 77 милиарда долара - съобщават агенциите. Наскоро стана ясно, че Саудитска Арабия се готви да обяви и още един интересен търг - за построяване на небостъргач, висок 1600 м (подредени в редица 13 самолета “Еърбъс-А380”). Според плановете, кулата трябва да бъде издигната в разположения на Червено море град Джеда, стопанската столица на кралството, а стойността на грандиозния проект се изчислява на около 10 милиарда долара. Изграждането й ще отнеме над десетилетие на държавната строителна компания Накхил. Обектът се намира между двата изкуствени острова с форма на палми, които също са построени от “Накхил”. Проектът включва вътрешно пристанище и 40 допълнителни кули с височина до 90 етажа. Около 150 асансьора ще обслужват небостъргача, който ще има над 200 етажа, съобщиха от компанията. Сградата ще се състои от четири отделни кули, съединени на различни нива и поставени върху отворено пространство в центъра.
Най-грозният в света
22-ият по височина небостъргач в света се намира в Пхенян, Северна Корея. Сградата е толкова грозна, че правителството я премахва от всякакви снимки и филми. Високият 330 м хотел има 3000 стаи в трите си крила с наклон от 75 градуса, заради които сградата прилича на пирамида. Строежът е започнал още през 1987 г. Повече от 20 г. по-късно, след като правителството инвестирало в построяването на Хотела Фантом (или пирамидата фантом, както още я наричат) около 2 % от брутния си вътрешен продукт, сградата все още стои неизползваема и недостроена.
Най-чистият небостъргач е в Ню Йорк
Завърши 4-годишното изграждане на най-чистия небостъргач в света. Футуристичната сграда се намира близо до Манхатън в Ню Йорк и ще получи платинен сертификат. One Bryant Park е изграден, за да отговори на строгите изисквания на управата на мегаполиса. 54-етажното здание е построено така, че неговата екоконцепция е свързана с близкия парк. Облицовката на небостъргача е от висококачествено стъкло, което изолира сградата и позволява слънчевата светлина да достига до големи площи във вътрешността й. Вентилацията в помещенията е разположена в пода и осигурява естествена циркулация на въздуха. Той е оборудван да ползва дъждовната вода, като по този начин ще икономисва 39 000 тона вода годишно. Покривът на небостъргача е изграден от материали с минимално съдържание на летливи органични съединения, които лесно могат да се рециклират.
Въртящият се небостъргач в Дубай
Архитектът Дeйвид Фишер от Флоренция е автор на проект за въртящ се небостъргач, който ще бъде реализиран в Дубай. По мнението на експертите, Rotating Tower ще бъде архитектурно-екологичното събитие на века, съобщава Пронто-София. Проектът се оценява като революционен, това е първата 100 % въртяща се архитектура в света. Небостъргачът ще бъде висок 313 м, ще има 68 етажа и реализирането му ще струва 330 млн. евро. Сградата ще променя непрекъснато формата си. Обитателите й ще могат да избират по свое желание панорамата и ъгъла, под който да пада дневната светлина. Това ще става посредством механизъм, който ще позволява на всеки етаж да се върти самостоятелно с много ниска скорост, така че да не дразни обитателите и да не затруднява движенията им в сградата, казва самият Фишер. Освен всичко друго, небостъргачът ще произвежда сам необходимата му енергия. Между етажите ще бъдат монтирани ветрогенератори и слънчеви панели. Сградата ще бъде в състояние дори да продава енергия на външни клиенти. Rotating Tower е първата сграда, която ще бъде реализирана с индустриални системи. 90 % от частите й ще бъдат изградени във фабрики, а след това ще бъдат монтирани от 90 работници.