Сигурно от сутринта сте попаднали в мелачката на времето - хиляди задачи и се чудите откъде да започнете като всички задачи са еднакво важни. А времето със сигурност няма да стигне за тях. Само че, известно е, че то е пари. Тогава нека погледнем на него от финансова гледна точка.
Първата стъпка е същата, както при съставянето на всеки друг бюджет. Вие трябва да можете да отговорите на въпроса: “По дяволите, къде отива това време?”. Единственият отговор е да седнете и да запишете как го използвате. В този случай трябва да определите как използвате времето, което прекарвате в сближаване с други хора. Само като си отбележите всичко, малките тайни на живота ще бъдат разкрити. Понякога не искате да знаете отговора. Като например колко време отива за трите ми кафета с мляко на ден. Просто помнете, че истината е сила.
Какво да запишете? Отделете малко време през първите дни на седмицата и запишете всички дейности, в които участвате в момента. Включете и такива, които имат отношение към възможни делови взаимоотношения и си отбележете колко време отделяте за тях. Можете да направите няколко колонки за различни категории. След това поставяйте по една малка точка за всеки десет минути. Ако ви трябва мотивация, престорете се на адвокат и си повярвайте, че някой ще ви плати за това.
Ето някои от дейностите, които можете да проследите:
Колко време получихте за всеки ден? Умножете един средно взет ден по пет, ако искате по-точна картина на седмицата. Моето предположение е, че прекарвате поне десет до петнайсет часа и дори много повече в дейности по изграждане на връзки.
Виждате колко лесно това може да стигне до 30 % от вашето време (най-малко), изразходвано за взаимоотношения
През втората седмица изберете два примерни дена и проследете не дейностите, а хората. Водете си дневник или прегледайте графика си в края на деня. Не включвайте всяка случайна среща, а мислете за хора, които са важни за кариерата ви или имат такъв потенциал. Включете всички в списъка. Сега прегледайте този списък и ги разпределете в три категории.
Първа категория: Това са хората, чиито ценности споделяте, с които искате да растете заедно и имате какво да им предложите.
Втора категория: В нея са хората, които харесвате и чиято роля изисква вашето внимание. До някаква степен те са ви предоставени от някаква организация, като визитките например. Те са налични и вие трябва да превърнете тези връзки в работещи.
Трета категория: Това са онези хора, които отнемат вашата енергия. Всякакви разновидности използвачи, мързеливци или просто такива, за които по някаква причина смятате, че са ви врагове.
Не можете да определите някого към коя категория спада? Ето ви един малък съвет. Представете си, че имате индикатор за обаждащия се. Представете си, че на телефона ви се изписва това име. Категория № 1 са онези, за които с гордост бихте казали на другите, че са във вашия личен директорски борд или бихте искали във вашия екип за откриване на нови възможности за бизнес. Категория № 2 са от хората, чието име след като видите първата ви мисъл е за задачата, по която работите заедно, а не някакви определени мисли за личността. Категория № 3 са от лицата, чиито имена ви карат да потръпвате.
След като сте разделили списъка на категории, използвайте същата точкова проследяваща система за всеки десет минути
Не обмисляйте всяко име, а просто сложете 10 минути за Категория № 1, след като сте си поговорили добре с някого, когото уважавате, за някакъв бъдещ бизнес проект. Двайсет минути, които прекарвате в тирада с някой от Категория № 2, по адрес на друг от Категория № 3 е хабене на енергия. Както при дейностите помислете колко часове в седмицата отиват за всяка категория. Ако отделяте 30 % (или повече) от вашия делови живот за взаимоотношения, каква част е инвестицията в Категория № 1 и каква в Категория № 3.
Изградете ваш собствен бюджет. Вие знаете какво може да си позволите!
Смятам обаче, че харченето на 80 % за Категория № 1 е много по-умно, отколкото за № 3. Щом установите за какво го използвате, трябва да разберете как го правите. Дали по-голямата част от връзките ви са по имейла? Обмислете да ги намалите с 25 % и да прекарвате това време очи в очи, ако е възможно. Ако не е - говорете по телефона с тези хора. Каква част от времето ви за взаимоотношения е на части от по десет минути? Помнете, че по-големите отрязъци време са по-резултатни и се опитайте да планирате поне една по-дълга проява: обяд, голф или купуване на обувки (което аз предпочитам) с някого, когото цените.
по книгата “В бизнеса всичко е лично”
ИздаваИК “Кръгозор” 212 стр.,цена 10,00 лв.
Съвети за общуване в света на бизнеса