Технологиите са част от живота на всяка фирма. Дори и най-малкия бизнес вече е зависим от тях. Новостите се развиват с огромни скорости и стават все по-достъпни. За това, какво се случва в технологичния свят и предимствата, които дава да малките и средните фирми, разговаряхме с Георги Ранделов, генерален директор на Майкрософт България.
Г-н Ранделов, според вас, кое беше значимото през миналата година в технологичния свят?
- В технологичния свят станахме свидетели на изключителни иновации. Начина, по който прилагахме и използвахме технологиите премина през сериозна трансформация, която ще продължи и през следващите години. Компютрите, софтуера и технологиите еволюираха от обикновена инфраструктура необходима за работа до критични ресурси, които доведоха до разработването на изцяло нови бизнес модели и ускориха промените в начина, по който работим и правим бизнес. Такъв пример са облачните технологии. В подкрепа на това са резултатите от проучване на IDC, според които облачните технологии ще доведат до създаването на близо 14 милиона нови работни места в световен мащаб до 2015 г., а приходите от иновации в облака могат да достигнат 1.1 трилиона долара годишно
Смятате ли, че българските МСП успяват да усвоят евросредствата за технологично обновяване на фирмите и ако не, защо? Къде се крие проблемът – слаба информираност, трудни условия за кандидатстване, дълъг процес по изплащане на парите после или нещо друго?
- Причините са няколко и са комплексни. От една страна това е липсата на информация за възможностите за кандидатстване, от друга е все още тежката процедура за кандидатстване. Не на последно място, компаниите и организациите, които кандидатстват, не са достатъчно подготвени за целия процес.
Въпреки положителните промени през последните няколко години - облекчаване на условията по кандидатстване по отношение на изисквани документи и намалени срокове, все още оценяването на проект, подписването на договори по одобрените проекти, а също и изплащането на средства по одобрени проекти, в повечето случаи, отнемат много време. Много е важно да се адресират всички тези предизвикателства, но също така е необходима професионална консултация през целия период на кандидатстване – от оформяне на проектната идея през подаването на проекта до старта на неговото изпълнение, ако бъде одобрен.
Майкрософт дава възможност на малките и средни компании да получат именно тази професионална консултация в процеса на кандидатстване за фондове от ЕС чрез програмата EUGA, която стартирахме през 2007 г. в консорциум с други водещи технологични компании, банки, публични власти, телекоми и НПО. Резултатите от програмата до момента са впечатляващи: повече от 900 потенциални бенефициенти са получили информация и консултации, от подадените проекти за над 31 милиона евро са одобрени проекти за повече от 21 милиона евро по оперативни програми „Конкурентоспособност на българската икономика”, „Административен капацитет” и „Развитие на човешките ресурси”. С получените средства, стотици малки и средни компании са реализирали проекти, които са довели до повишаване на продуктивността и капацитета им, което от своя страна като краен резултат подпомага повишаването на конкурентоспособността на българската икономика като цяло.
Майкрософт усилено се бори в глобален аспект с пиратския софтуер. Мислите ли, че тази война може да се спечели, още повече у нас? Залавянето на отделни малки производства или изземане на компютри с нелегален софтуер ли начинът за борба? И защо някой да плаща за един продукт, като може да го ползва без пари?
- И не само Майкрософт, стотици държави, бизнеса и неправителствени организации работят усилено в тази посока, тъй като софтуерното пиратство пречи на иновациите и разкриването на нови работни места, намалява приходите от данъци в държавната хазна и увеличава рисковете от кибер престъпления. Според изследване на Frontier Economics от миналата година, глобалните икономически и социални последици от софтуерното пиратство ще достигнат 1.7 трилиона щ.д. през 2015 г., а 2.5 милиона работни места годишно ще бъдат изложени на риск. Въпреки това, тенденциите, в световен мащаб и в България, са положителни. Според данни на IDC от месец май 2011 г., делът на използвания нелицензиран софтуер в България през 2010 г. е спаднал с 2 пункта, достигайки рекордно ниско за страната ни ниво от 65%, а загубите за софтуерната индустрия в резултат на пиратството у нас възлизат на 113 милиона щ.д. (в сравнение със 115 милиона щ.д. през 2009 г.). Това е директен резултат от усилията на бизнеса и правителството за ограничаване на софтуерното пиратство.
Майкрософт България фокусира усилията си основно в превенция на софтуерното пиратство – предотвратяване продажбата на компютри с предварително инсталирани пиратски копия на наши продукти, повишаване осведомеността на клиентите ни чрез информационни кампании и подпомагане на нашите клиенти за правилното управление на техните софтуерни активи. По-конкретно, от края на миналата година работим в посока предпазване на малкия и среден бизнес от използването на нелицензиран софтуер. Стартирахме информационна кампания за повишаване на информираността и разясняване на ползите от правилното управление на софтуерните активи. И фирмите, и домашните потребители винаги могат да се обърнат към партньорите на компанията в страната, за да получат съвет за правилното лицензиране на използвания от тях софтуер.
Безспорно облачните технологии навлизат и у нас. Колко назад сме във времето в възприемането на облака у нас? Как виждате, че той ще повлияе конкретно върху малките и средните фирми? Дайте някои конкретни примери.
- Потенциалът на технологиите да водят до сериозни, положителни трансформации ще даде много по-сериозен тласък и развитие на бизнеса през следващите 10 години, отколкото той е имал през изминалите 100. Именно това е силата на облачните технологии и новият свят на бизнеса. Мога да кажа, че България е доста напред в това отношение. Конкретен пример, който мога да дам е с Office 365 – услуга от следващо поколение в облака, която осигурява безпрецедентна продуктивност за малките и средни компании. Пуснахме я на българския пазар за тестване в края на ноември миналата година и до този момент тя се тества и използва от над 500 малки и средни компании в страната.
Разкажете повече за Microsoft Office 365, която е налична за тестване в България. Какво споделят вече първите и потребители у нас?
- Тази услуга буквално изравнява възможностите, осигурявайки на малките и средни компании мощни инструменти за повишаване на продуктивността, които дълго време са гарантирали предимствата на големите компании. Много важно е да се знае, че преминаването към облака с Office 365 не изисква хората да променят начина, по който работят. Тази услуга се базира на лесни за работа и масово използвани програми, които всички познават много добре, като приложенията на Microsoft Office например.
Тази промяна и трансформация в начина, по който работим и правим бизнес започва ясно да се проявява дори и с предлагането на една услуга като Office 365. С нея служителите и екипите в компаниите работя по-добре заедно, без значение къде се намират, като използват буквално всякакви устройства или мобилен телефон. С Office 365 компаниите нямат нужда от администриране на инфраструктура, както и да инвестират в обновяване на хардуер, което води до директно намаляване на разходите и съответно до повишаване на продуктивността, особено на малките и средни компании, които са гръбнака на българската икономика и имат много важна роля за повишаване на нейната конкурентоспособност.
Една от първите компании, която внедри и използва активно Office 365 е БГСервиз – компания с 3 офиса в страната и над 40 служители. Те споделиха с нас своя опит и впечатления от процеса по внедряване, както и първите резултати – оказва се, че процесът по планиране, тестване и миграция на всички служители към Office 365 е бил в рамките на 3 работни дни, като през това време не е бил прекъсван достъпът на служителите до електронната поща. Много скоро след внедряването на услугата компанията започва да вижда резултатите – повишена продуктивност на персонала, което се дължи на постоянния достъп до услугите от всяка точка на планетата, по-малко командировки между офисите, повишено ниво на сигурност за фирмената информация, както и намаляването на разходите за администриране на ИТ инфраструктура и обновяване на хардуер.
Вашият личен технологичен свят в какво се изразява? Колко време бихте издържал без интернет?
- Според мен винаги трябва да има баланс между виртуалния и реалния свят. Нека не забравяме как да общуваме с нашите семейства, приятели и бизнес партньори лице в лице.