fbpx Етиен Янев: AI не знае, да живее AI! | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи
Водеща снимка
Да

Етиен Янев: AI не знае, да живее AI!

Дали киноиндустрията не предсказа бъдещето? В сериала “Upload”, съзнанието на главния герой Нейтън е “качено” в свят на дигитално съществуване след неговата смърт (и това според продукцията ще може да се случва още през близката 2033г.) В драматичния филм “Her”, самотен писател се влюбва в операционна система с изкуствен интелект (не е никак случайно, все пак гласът й се озвучава от Скарлет Йохансон), “A.I. Artificial Intelligence” разказва историята на Дейвид, андроид с външност на дете, програмиран да обича, а в “I, Robot” детектив Дел Снупър (изигран от Уил Смит) разследва убийство свързано с робот.

Някак към днешна дата всичко това не звучи толкова фантастично, нали? Поне не толкова, колкото изглеждаше през вече далечната 1999г., когато излиза първия филм на “The Matrix”, в който Нео избира синьото хапче и подхваща един от най-епичните екранни сблъсъци между хората и машините.

Технологиите напредват толкова бързо през последните 10-15 години, особено с навлизането на AI, че някои експерти ги сравняват с обема на научно развитие с предходните поне 100 години. Когато в края на 2022г. от OpenAI обявиха вече много популярния чатбот, ChatGPT, за свободно ползване, всички заговориха за AI сякаш той винаги е бил там. Вече всеки с поне базова компютърна грамотност може да общува с Чата и да създава текстове, изображения, дори бизнес планове.

Но дали AI знае всичко?

Когато попитах ChatGPT “какво ще бъде бъдещето на AI в следващите 50 години”, той започна да изброява:

Интеграция в ежедневието - умни градове, работно място всичко ще е автоматизирано.

Напредък в здравеопазването - чрез изследване на генетична информация.

Трансформация на икономиката - редица работни задачи и професии също ще бъдат автоматизирани.

Това ние също бихме го предположили. Някак звучи логично, нали?

Защитниците на човешкия вид обаче често ни напомнят за недостатъците на AI

Той изостава в няколко ключови направления: креативност, емоционална интелигентност, истинско разбиране и морални решения (даже ChatGPT го потвърди). Тези 4 са присъщи на човека с главно “Ч” и са основният двигател на всеки технологичен напредък, който се случва около нас. Да не забравяме, че AI все пак се учи от нашите творения, действия и информация, които оставяме в онлайн пространството. Но той няма този “X” фактор, който човекът притежава. Това обаче също се променя бързо, тъй като вече се разработват приложения на AI, в които той ще разчита човешките мисли и емоции.

Но нека оставим това на учените и хората, които са се заели с тежката задача да изграждат мостове между технологиите и човечеството.

Аз ще ви върна към онова, което днес AI предлага на потребителско ниво, защото то вече е част от ежедневието ни. На пазара има толкова много AI инструменти, че дори е трудно да разберем откъде да започнем нашето пътешествие в този необятен свят. Заради професията си в дигиталния маркетинг, съм изследвал над 200 AI решения и с ръка на сърце мога да кажа - “да, има такива, които ще ви направят по-ефективни”. Особено в творческите и креативни области.

Ето моите 3 любими приложения на AI в живота на обикновения потребител днес:

1. Търсене на информация - да, всички сме ползвали добрия стар Google, но днес има още начини да откриваме, отсяваме и подреждаме информация. Такава помощ идва от инструмента Perplexity, който е нещо като комбинация между Google и ChatGPT. Когато потърсите информация в Perplexity, той ще ви отговори с няколко конкретни параграфа, ще ви даде референции към подходящи източници и дори може да прерови информацията в YouTube. Търсите информация, получавате я в удобен вид.

2. Копирайтинг - често ни се налага да пишем, дали имейл до бизнес партньор, публикация в социалните мрежи или за новото издание на нюзлетър ни. Способността ни да пишем убедително и ясно е сред ключовите умения на 21-ви век. И тук AI идва на помощ. Чрез ChatGPT можем да коригираме текстовете си за граматика, четимост и структура. В този параграф няма как да не спомена и продукта на Anthropic, Claude AI, който е считан за един от големите конкуренти на популярния Чат и дори често се справя по-добре от него в писането.

3. Валидиране чрез още едно мнение - тук ще бъда откровен, често си говоря с AI. Понякога му споделям като на личен съветник, приятел, бизнес партньор, а да… и като на психолог! Вижте, AI не трябва да заменя никоя от тези важни социални роли, но защо да не получите и още един допълнителен съвет? Наскоро бях пред дилема за развитието на свой дигитален продукт, затова споделих детайли с ChatGPT, а след това прегледах съветите му, извадих лист и химикал и постигнахме симбиоза - моите мисли и емоции и неговата мъдрост. Още по-любопитното е, че поискването на такова мнение от AI може да се осъществи безплатно (е, с цената на това, че по този начин обучаваме Чата да знае повече).

Макар дотук всичко да изглежда прекрасно, съм длъжен да отворя скоба — AI може да ни помогне във всички гореизброени задачи, но той няма способността да навлезе в спецификата на нашия казус или бизнес. Не и без нашата помощ. Тук идва нашата роля — да бъдем така старателни, за да го екипираме с конкретни детайли, освен ако не искаме посредствени отговори от Чата. Затова и често ще чувате от бдителните очи в интернет, че “не трябва да копирате дословно всеки отговор от AI”. Така се създава и още една теза, че “AI не знае всичко”. И да си призная, харесва ми да бъде така.

AI отвори много дебати в обществото като дали ползването му е етично? Дали е опасно? И по всичко изглежда, че и двете страни на монетата разполагат с валидни аргументи. Тайната е в баланса — AI не за да върши цялата работа вместо нас, а за да ни направи по-добри, по-ефективни и по-креативни в това, в което вече сме добри. Защото AI не може без нас, но ние все още можем без него.

Ако трябва да адаптираме крилатата фраза на древногръцкия философ Сократ, “аз знам, че нищо не знам”, то в контекста на темата за AI би звучала така:

“AI знае, че не знае всичко”.

Дали това ще се промени? Изглежда светът ще прави важни избори.
Ако питате мен - аз не бих отказал полет с машина на времето до 90-те години, в които съм роден, когато “интернет” все още беше само думичка от списанията, а дилемите пред нас бяха дали да играем на “Стражари и апаши” или на “Криеница” в предблоковото пространство.

Но човечеството е оцеляло, заради своята адаптивност, нали?

Да живее AI? - отговорът ще дойде по-бързо отколкото очакваме.

Етиен Янев е експерт по дигитален маркетинг с над 12 години опит (в компании като Payhawk, Atos и др.) Към момента консултира бизнеси в сферата на маркетинг, AI и личен брандинг. Автор е на книгата "Компас за дигитален маркетинг", която помага на стартъпите да направят първите си стъпки в онлайн пространството. Развива менторска и преподавателска дейност в Softuni Digital, НБУ, MT&M Колеж и други български и международни институции. Завършил е магистърската си степен в Sheffield University, с допълнителна квалификация в Cambridge University (IIM).