Всеки изпада в положение, в което или да търси служители за управляваната от него фирма, или да пуска автобиографии, наричани още CV-та, за да намери нова, по-хубава и по-добре платена работа. И в двата случая е важно да се знае, какво се търси и какво се предлага на пазара на труда. Най-търсените специалисти са икономистите, във всичките им разновидности, но най-желани са завършилите икономика на търговията, МИО (Международни икономически отношения), счетоводство и контрол. Специалистите, които трудно се намират от работодатели са строителните инженери.
Поне 90 % от търсещите служители имат задължително изискване, кандидатстващите да знаят английски език или английски и немски на много добро ниво
Това се оказва проблем, защото на база автобиография и собствена оценка всички кандидати за работа имат много добро ниво на английски. То обаче остава такова до момента, в който попълнят тестовете. Отчасти вина за това разминаване носят учебните заведения, защото нивото на езиковата подготовка не е особено добро. Добри резултати дават курсовете на Британския съвет, но те пък са и много скъпи. Училища “Европа” също дават добра основа, но всичко зависи от това колко човек иска да работи върху себе си.
Мечтаната позиция за търсещите работа е мениджър Маркетинг и PR са следващите бленувани служби. Но досега нито един, запитан какво означава мениджър, не е отговорил на въпроса какво според него представлява това.
Преценява се кой отговаря на изискванията по документи, защото много често се случва - търси се изпълнителен директор, а кандидатства барман Когато в автобиографията има огромни празни полета и не е ясно с какво точно се е занимавал човек през това време, се прави телефонно интервю. По този начин се уточняват подробностите, за да се реши дали човекът да мине през процедурата “тестове и интервю”, или няма смисъл да му се губи времето. Идва се веднъж в агенцията и се прави интервю, ако то мине успешно, кандидатите за работа идват за тестовете, които вече трябва да определят техните професионални способности. След това се представят тестовете на работодателя и се решава кой от явилите се на теста да бъде извикан за следващото интервю.
Как работодателите търсят подходящи кандидати?
Как кандидатстващите за работа, намират новото си поприще?
На работодателя се представят всички, които в някаква степен отговарят на изискванията, защото идеални кандидати няма Кандидатите за работа попълват и анкетна карта, в която описват как са планирали кариерата си. В случай че човекът възнамерява след две години да започне собствен бизнес, няма смисъл в него да се инвестират време и пари, за да стане съпричастен към фирмата. В този случай няма да има възвръщане на инвестицията, която фирмата е направила в човека.
Фирмени практики, мотивиращи служителите В много фирми вече се прави обучение на персонала и тим-билдинги. При положение, че има стойностен човек, който може да се развива във фирмата, той се изпраща на обучение. Има опция от кодекса на труда – договор за обучение или ученичество, който е към трудовия договор на съответния служител. На базата на това споразумение за обучение или ученичество работодателят плаща съответните курсове или магистратура и този човек се задължава да работи поне 5 години за фирмата, която е инвестирала в него. Това се прави все по-често от фирмите, просто защото няма кадри на пазара, а изискванията на фирмите вече са много големи.
Важните неща за една фирма са пари, машини и хора На тази основа една организация може да просъществува. Парите по някакъв начин са направени, машините са налични елементи, без тях няма как да се работи. При положение, че няма обучени кадри, за да може организацията да върви напред, тя трябва да инвестира и в това.
Често срещан проблем пред работодателите в България е дадена фирма да се използва от служител само като трамплин към голяма международна организация. Назначените остават две години във фирмата и усвояват всичко, което им е необходимо, за да се прехвърлят в чуждата компания, като обучение, без сключен договор. Тук грешката е на работодателя, защото се е предоверил. Въпреки че в бизнеса не би следвало да има емоции, тях все пак ги има.
От какво се оплакват служителите Некоректно отношение от страна на работодателя. На въпроса “Какво влагате в това понятие”, обикновено се отговаря, че работодателят е дал обещания, които после не е изпълнил. Често служителите правят грешката да приемат всяко “може би” за “задължително”. Например: Назначава се офис мениджър, при което работодателят казва, че служителят ще има възможност за развитие, ако докаже ценности, но това няма да стане по-рано от една година. Поне толкова трябва, за да се навлезе в начина на работа на една фирма. Към шестия месец назначеният човек вече започва да се чувства много уверен на работното място, познава всички в организацията и е спокоен относно позицията си. Вследствие на това вече не дава максимума от себе си и не може да израсне. От какво се мотивират служителите
Има много системи за мотивация, но уви, в България те не се прилагат особено често. Добре е да се правят конкурси за най-много продажби, за най-много похвали от клиенти или да се обявява служител на месеца. После на спечелилите в дадена област да се дават дребни награди - като вечеря за двама, бонус почивка на море за цялото семейство и т.н.
Система за оценка на персонала На база на изготвен профил, изисквания и профил способности се разработват въпросници, които дават възможност служителите да оценяват сами себе си в определени параметри. В първата колона е оценката на служителя за самия него, на следващата колона се пише оценката на линейния мениджър или управителя. След това се провежда предварително разработено атестационно интервю, в което се обсъждат всички постижения, както и проблемните моменти от работата. Целта е по този начин да се даде насока на човека върху какво да работи. Това оценяване се прави веднъж в годината.
За контакти: Агенция за управление на човешки ресурси “Корект-Консулт България” ЕООД тел. 02/851 91 15; 852 07 19 e-mail: office@correct-consult.com