През 2024 година се ражда първата авторска социална инициатива на Лесафр България - Академия за бъдещи хлебопроизводители. Тя се провежда на територията на Baking Center™ в София - професионално оборудваното пространство, разработено с цел обмяна на опит и консултация на майстори-пекари. Академията има и първият реализиран проект – първи завършили курсисти, политически бежанци от Украйна у нас, които напълно безплатно получиха допълнителна професионална квалификация в направление „Хлебопроизводство“. За пътя към създаване на Baking Center Academy споделя Вихра Маджарова, маркетинг мениджър на Лесафр България.
Вихра, как се роди идеята за първия авторски социален проект Baking Center Academy?
Когато започнах работа в Лесафр България, първо трябваше да се запозная с продуктите, които предлагаме, и с един от основните ни ресурси, а именно Baking Center. Бях впечатлена от майсторството на колегите си, които работят там, и от множеството приложения на това професионално пространство.
Следващата ми задача бе да обиколя пазара - професионалните производители на хляб в страната, с които Лесафр работи. Видях, че браншът се сблъсква със сериозна липса на персонал и липса на интерес от страна на младите към хлебопроизводството.
Мисълта, че нещо трябва да се направи, за да се преобърне тази негативна тенденция, не ми даде покой. Тогава се роди идеята, която споделих с колегите си – Лесафр България разполага с професионална база и с най-добрите технолози, майстори-пекари у нас. Трябва да започнем сами да си „произвеждаме“, да обучаваме нови кадри и да възобновим интереса към тази професия!
Идеята се възприе сърдечно от екипа, но от зараждането ѝ до действителната реализация извървяхме дълъг и нелесен път. Струваше си, обаче, заради различните направления, които имаме, да повлияем чрез тази кампания. От една страна, да възродим интереса към занаята на хлебопроизводителите, от друга - да подпомогнем бранша чрез създаване на нови професионалисти. Но най-вече, ние в Лесафр България се ангажираме да помогнем за интеграцията на политическите бежанци у нас чрез напълно безплатно обучение и осигуряване на професионална квалификация, която им дава възможност за ново начало.
Работата с чужди граждани, интегрирани в български проекти, обикновено преминава през доста инстанции и разрешителни. Трудно ли беше, образно казано, маята да шупне, за да втаса хляба?
Продължавайки метафорично, в тона на вашия въпрос, ще кажа, че това беше рецепта за хляб с дълга ферментация, като хляба с квас. Тъй като до момента в Лесафр България такива проекти не бяха реализирани, чисто административно ни костваше доста време и усилия и през повечето време научавахме правилния подход по „трудния“ начин, на принципа „проба-грешка“. Така или иначе, вече имаме необходимото ноу-хау, а и разполагаме с нови партньори, на които ще можем да разчитаме в предстоящите издания на инициативата. С други думи, надяваме се занапред хлябът да втасва по-бързо и лесно, като хляба с мая.
Накъде продължавате сега?
След успешно завършилия пилотен проект на Baking Center Academy, имаме амбиция да продължим със следващи издания на същата тази инициатива. Идеята ни е да обучаваме поне по 2 курса професионални пекари годишно, което би означавало около 15-20 евентуални нови попълнения за бранша. Към момента работим по събиране на втората си група студенти, към която вече има силен интерес. Освен този социален проект, работим и над други идеи, свързани с образованието на деца в направление „Здравословно хранене и навици“, но инициативата е още в процес на разработка и повече за нея ще можем да споделим догодина, надявам се.