fbpx What is Teambuilding? | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

What is Teambuilding?

Вероятно сте забелязали как някои работни групи се справят много по-добре с общите задачи от други и по-леко постигат своите цели. Когато се опитате да разгледате по-отблизо този феномен, може да откриете "едва доловими" на пръв поглед разлики в отношенията между членовете на тези групи. Подобни разлики обаче водят до съществени различия в ефективността на функциониране на работните групи и резултатите, които те постигат. В такива случаи, споменатите работни групи наричаме екипи. И естествено възниква следният въпрос: "Как тези хора постигат това?"
Професионалистите, запознати с груповите процеси и стъпките на групово развитие, използват термина "тиймбилдинг" (от англ. "teambuilding") или на български казано - "изграждане на екипи". Ние предпочитаме втория термин, както и да наричаме всяка работна група - екип, тъй като вярваме, че тя притежава потенциалните ресурси да постигне това.
Много изследвания на човешките отношения в работна ситуация показват, че независимо от някои по-лоши показатели на физическата работна среда,
когато са налице положителни психологически характеристики
като съпричастност и съдействие между членовете на екипа, общи работни цели и ценности, делегиране на права и отговорности, взаимни грижи и подкрепа, признание на личния принос и хумор, резултатите от общата работа са неколкократно по-добри. Затова има смисъл те да се стимулират и развиват.
Ние, като консултанти, които работят за израждане на ефективни екипни отношения, правим точно това - изследваме ресурсите на членовете от екипа, разработваме ползи, фокусираме върху позитивното бъдеще минали успехи и онова, което върши работа. Развиваме мотивацията на членовете на екипа към съвместни дейности и споделяне на отговорности. Този процес е бавен и изисква преминаване през редица последователни стъпки, но за сметка на това е много плодотворен. Смисълът на нашата работа е, че

понякога хората, които работят заедно, макар и без да искат, попадат в "омагьосани кръгове"

от които не успяват да излязат сами. А други просто искат да подобрят своите отношения и начина, по който работят. Тогава ние "протягаме ръка" и помагаме на екипа да извърви стъпките към едно по-добро свое бъдеще. Най-често правим това, като организираме специализирани обучителни семинари извънработна ситуация и предлагаме на хората за малко да се откъснат от работния процес и обстановка. Те имат нужда от подобна промяна, тъй като на работното място част от съзнанието на служителите непрекъснато е заето със служебни ангажименти или други по-маловажни неща (като случайни телефонни позвънявания например), които успешно прахосват времето. Това често пречи на процеса на екипно развитие и възпрепятства положителните промени.
От опит сме установили, че за да има резултат е важно поне част
от екипа да иска да участва в подобен процес

Ние изследваме кой и с какво би подкрепил усилията за по-добра съвместна работа и се ангажираме с онези членове от екипа, които вярват в смисъла на подобни дейности. Когато желанието за екипно развитие е идея само на мениджъри или супервайзъри, възможностите за добри резултати са много по-ограничени. В подобни ситуации на помощ идва разработването на конструктивни комуникативни връзки в йерархията на организацията.
Ние сме привърженици на изграждането на фокусираните към ресурси и решения екипи. Работим като използваме т.нар. "ретийминг" стратегии, т.е. съдействаме за появяването на един оптимално функциониращ екип отново и отново. Идеята е, че когато човек се преживява като работещ в нов екип, той е много по-мотивиран, отколкото в случаите, когато се е оставил на рутината на всекидневните отношения. Използваме както по-действени подходи, познати като "outdoor trainings", наричани от нас еко обучения, така и психологически програми, стимулиращи повече мисленето и аналитичната работа, свързана с взаимоотношенията. И наистина след подобни участия наблюдаваме изключителен ефект. Разбира се, "една птичка пролет не прави", затова има смисъл промяната да се поддържа. Най-често това се случва, като се договаряме с екипите за регулярни срещи през определени периоди от време.
В литературата може да срещнете разнообразно описани идеи и представи за екипно развитие. Някои го наричат "подобряване на работната атмосфера", други - "изграждане на екипен дух". Каквото и да е то, когато мениджъри и служители го използват заедно, не само ще преодоляват стреса на работното място, но ще могат да наблюдават феномени като "ресурсомания" и "работофилия", които благоприятстват за преживяването на лична удовлетвореност, вътрешен комфорт и постигане на добри резултати.

За контакти:
София, кв. “Лозенец”
ул. “Кораб планина” N54, вх. В, партер
тел.: 02/ 962 5735, 868 12 80, e-mail:bs@mail.bg