Данъчната ревизия е процедура, регламентирана в Данъчно-осигурителен процесуален кодекс (ДОПК), която цели установяване на задължения за данъци и/или осигурителни вноски от физически или юридически лица. В хода на развитие на данъчната ревизия може да се стигне до принудително изпълнение на публични вземания срещу длъжник, който не е погасил просрочените си публични задължения в срока за доброволно изпълнение. Независимо дали административният акт, с който се установяват такива задължения се оспорва или не, той подлежи на изпълнение. Своевременното предприемане на защита от задълженото лице срещу наложените обезпечителни мерки е от съществено значение за запазване на имуществото и активите му. В настоящия материал сме разгледали именно законовите възможности за защита, с които разполага задълженото лице.
Законови възможности на публичния изпълнител (Национална агенция по приходите)
Налагане на обезпечителни мерки
Съгласно ДОПК на обезпечение подлежат установени и изискуеми публични вземания. Ако срещу физическо или юридическо лице има образувано изпълнително дело и същото не погаси задълженията си в законоустановените срокове, публичният изпълнител (Национална агенция за приходите), за да гарантира принудителното събиране на дължимите средства, ще проучи доходите, които получават и притежаваните от същите имущество/ активи. При наличието на такива, същият издава постановление, с което налага обезпечителни мерки, които могат да бъдат:
- запор на банкови сметки
- запор на вземания от трети лица (например трудово възнаграждение)
- запор на моторни превозни средства и други движими вещи, ценни книжа и дялове, стоки в оборот, парични средства в каси
- възбрана върху недвижим имот или кораб
Едновременно могат да бъдат налагани обезпечителни мерки от различен вид върху различно имущество на едно задължено лице.
Постановлението, с което публичният изпълнител налага обезпечението, съдържа информация за общия размер на задълженията към държавата и натрупаните лихви, вида на обезпечителната мярка и описание на имуществото, върху което се налага. Постановлението за налагане на обезпечителни мерки може да бъде обжалвано пред директора на компетентната териториална дирекция на НАП в 7-дневен срок от връчването му, като обаче обжалването не спира неговото изпълнение.
В случай, че задълженията надхвърлят 5000 лева и не бъде представено съответното обезпечение, публичният изпълнител разполага със следните правомощия:
- да уведоми органите, които по силата на нормативни актове са издали на задълженото лице лиценз и/или разрешение за извършване на определена стопанска дейност (за които се изисква удостоверяване на липсата на публични задължения)
- да включи лицето в съобщение за длъжниците, неплатили в срок задълженията си, поставено на видно място в офисите на НАП
- да включи лицето в списък на длъжници, неплатили в срок задълженията си, които се разгласяват чрез бюлетин или средствата за масово осведомяване
Налагане на предварителни обезпечителни мерки
В ДОПК е уредена и възможността за предварително обезпечаване на задължения. Налагането на предварителни обезпечителни мерки се инициира в хода на извършвана ревизия от страна на НАП или при издаване на ревизионния акт, с мотивирано искане до публичния изпълнител от органа по приходите, извършващ ревизията. Целта е да се предотврати извършването на сделки и действия с имущество, вследствие на които събирането на задълженията ще бъде невъзможно или значително затруднено. Стойността на обезпеченото имущество трябва да съответства на очаквания размер на недекларираното публично задължение, ведно с лихвите за забава.
Когато в срок до четири месеца от налагането на първата предварителна обезпечителна мярка не е издаден ревизионен акт, публичният изпълнител изпраща искане за продължаване действието на мерките до съответния административния съд. Такова искане може да изпрати и задълженото лице в качеството си на ревизирано лице. Ако искане до съда не бъде изпратено в посочения срок, то предварителните обезпечителни мерки се смятат за прекратени.
Постановлението за налагане на предварителни обезпечителни мерки може да бъде обжалвано пред директора на компетентната ТД на НАП, в 7-дневен срок от връчването му. Също така решението, с което се произнася териториалният директор може да бъде обжалвано пред съответния административен съд, в 7-дневен срок от връчването му.
Законови възможности за защита на задълженото лице
Спиране на предварителното изпълнение по искане на жалбоподателя
Законът допуска такава възможност, като спирането на принудителното изпълнение се извършва по искане на задълженото лице – жалбоподател, от публичния изпълнител с разпореждане, което се връчва на задълженото лице. Спиране се допуска, когато е налице някое от законовите основания, а именно:
- при поставяне на длъжника под запрещение - до назначаването на настойник или попечител
- при повикване на длъжника на учебен сбор - до завършването му
- при смърт на длъжника - до приемане на наследството
- при смърт на законния представител на физическо лице - длъжник - до учредяване на настойничество или попечителство или назначаване на представител
- при смърт на единствения представляващ на юридическото лице - длъжник - до вписване на нов представляващ или назначаване на представител
- други случаи, предвидени в закон.
Ако след спиране на принудителното изпълнение не бъде заплатена някоя от вноските, както и размера на новите задължения по изпълнителното дело, след спирането му, публичният изпълнител възобновява изпълнението и възможността да бъде подадено ново искане за спиране се преклудира.
Замяна на обезпечителните мерки и искане за тяхната отмяна
След налагане на обезпечителна мярка върху имуществото, длъжникът, в качеството си на задължено лице, може да направи искане към публичния изпълнител или към съда за замяна на обезпечението с друго равностойно. Замяната може да бъде извършена независимо от етапа на производството по събиране на публични задължения, като например:
- при предварително обезпечение
- при обезпечение в хода на доброволното изпълнение
- при обезпечение в процеса по принудително изпълнение
За целта е необходимо да бъде подадено искане за замяна на обезпечителни мерки. След подаване на искането, публичният изпълнител разглежда искането, като допуска замяна или постановява отказ, с който не допуска замяната.
Публичният изпълнител, може да откаже замяната в няколко случаи, например ако искането за замяна не е придружено с необходимите доказателства или предложеното имущество е на по-ниска стойност от вече запорираното или възбраненото имущество и не съответства на пълния размер на публичното задължение. Отказът на публичния изпълнител за замяна на наложеното обезпечение също може да бъде обжалван пред директора на компетентната ТД на НАП в 7-дневен срок от връчването му.
Винаги може да бъде заменено наложеното обезпечение като задълженото лице предостави обезпечение в пари, неотменяема и безусловна банкова гаранция или държавни ценни книжа.
След погасяване на публичното задължение, обезпечителната мярка се отменя (изцяло или частично) служебно от публичния изпълнител или по искане на задълженото лице. Същият се произнася по искането за отмяна в 14-дневен срок с постановление, което се връчва на лицето. Отказът за отмяна на обезпечителна мярка може да бъде обжалван пред директора на компетентната ТД на НАП, в 7-дневен срок от връчването му.
Спецификата на разгледаните в настоящата статия видове обезпечителни мерки, както и действията, които законът позволява да бъдат предприемани от задълженото лице предполага и задължителна експертна консултация с адвокат с опит в областта на данъчното право и процес. Процедурата по обжалване на актове от НАП изисква задълбочено познаване на законодателството, както и на специфичните процедури, свързани с данъчното облагане и административните мерки, уредени в ДОПК и АПК.
Екипът на Адвокатско дружество „Мургова и партньори“ притежава богат опит в предоставянето на юридически консултации и услуги в сферата на данъчното право, корпоративното облагане и оптимизация на приходи и разходи и административния процес. Настоящият материал има информативен характер и не следва да бъде тълкуван като правен съвет. При всеки отделен казус са от значение конкретните факти и обстоятелства. При възникване на въпроси или нужда от консултации може да се свържете на www.murgova.com