fbpx Антон Дончев, БАИ: Можем да станем отново свидетели на произведени у нас GWM автомобили | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи
Водеща снимка
Да

Мениджърите споделят, сезон 11

Антон Дончев, БАИ: Можем да станем отново свидетели на произведени у нас GWM автомобили

Българска Автомобилна Индустрия (БАИ) е компания с основен предмет на дейност дистрибуция и продажба на автомобили и автобуси. БАИ е официален представител на китайския лидер GWM (Great Wall Motor), както и на най-големия производител на автобуси YUTONG BUS за България.

За развитието на компанията, стратегията, доставките от Китай и автомобилния пазар у нас, разговаряме с Антон Дончев, Директор международен бизнес на БАИ. Интевюто е част от 10-ти Алманах на успешните бизнеси в България.

Г-н Дончев, как GWM гледа на България като пазар? 

GWM е на българския пазар от 2010 година. И към днешна дата България е един от двата пазара в Европа с най-дълго присъствие от страна на големия китайски бранд. През годините в България са се предлагали различни типове автомобили - леки автомобили, пикапи, SUV и т.н., като някои от тях в определени моменти са били и пазарни лидери. Това, което си заслужава да споменем, е, че една част от тях бяха произведени и в България. Така че за GWM България е не само един от първите пазари в Европейския съюз, а е и първата производствена база на китайски производител в ЕС. 

Голяма част от времето сте Китай. Как се развива китайската икономика, какво е Вашето впечатление от място? 

Това е много обширен въпрос и ще се опитам да отговоря по възможно най-краткия начин. Както знаем, китайската икономика е втората по големина в света. През последните 15-на години много голяма част от растежа на световната икономика е заслуга точно на растежа на китайската икономика. Това, което е много интересно, е, че китайската икономика премина успешно през много трансформации през годините, започвайки от края на 70-те и 80-те години, когато основната цел е била изхранването на населението и поетапната индустриализация.

През 90-те китайската икономика поддържаше среден двуцифрен растеж, което е прецедент в световната история. След 2000-та година беше поставена цел от 7-8% растеж на година, която се изпълняваше до преди COVID. Надали много хора се замислят какво говорят тези цифри, имайки предвид, че тогава Китай вече беше най-големият световен производствен център и една от най-големите икономики в света. Реално, това значи, че на всеки 10 години икономиката се е удвоявала и се е появявал още един Китай.

Много интересна е и поредната трансформация на икономиката, като постепенно трудоемките производства бяха изнесени от Китай в съседните държави, а в Китай започнаха да се имплементират високотехнологични производства с доста по-висока добавена стойност. През последните 10 години сме свидетели и на възхода на доста китайски собствени марки, които са световни лидери в своите сектори. Същото се случва постепенно и в автомобилния сектор.

Антон Дончев с модела HAVAL H9, който до края на годината ще пристигне и Българи

Как се развива автомобилният бизнес в Китай? Какви модели са най-търсени? 

След 2015 г., в резултат на развитието, вдигането на качеството и показателите на местните автомобилни марки, техният пазарен дял постепенно започва да нараства, като за 2023 г. за пръв път беше над 50%, а към днешна дата вече е около 60%. Като видове и модели, общо взето, пазарът следва световните тенденции и през годините SUV автомобилите увеличиха много сериозно своя пазарен дял. През последните години потребителите имат много сериозни изисквания и към свързаността на автомобилите и от около 5 години насам практически почти всеки един новозакупен автомобил е онлайн, независимо от задвижващия агрегат. Много сериозно е и нарастването на продажбите на т. нар. New-energy vehicles - плъг-ин хибридите и електрическите автомобили.

Електрическата GWM ORA 03 може да измине до 420 км с един заряд

Как в Китай се развива електрическата мобилност?

Китай много сериозно и последователно инвестира в електрифицирането на транспорта, като тези политики започват преди повече от 10 години. В резултат на тези политики Китай се превърна във водещ производител и доставчик на технологии, свързани с електрическия транспорт.

През миналата година на пазара в Китай са реализирани около 9 млн. plug-in хибриди и електрически автомобили, което е над 60% от световните продажби на такива автомобили. И в резултат от това, към момента китайските компании от догонващи в автомобилната индустрия се превърнаха в лидери в електрическата мобилност. И тук в никакъв случай не говорим за количество - говорим за качество и показатели, които традиционните и утвърдени автомобилни производители все още се стараят да постигнат.

Ние имаме челен опит в тази сфера при сътрудничеството си с най-големия производител на автобуси в света – Yutong Bus. Тъй като имаме реализирани на пазара и дизелови, и газови автобуси, при тях винаги стандартът е бил най-добрите европейски производители, като Мерцедес например. Но още преди повече от 5 години, когато пуснахме в експлоатация първите в България електрически градски автобуси, стана ясно, че при тях еталонът сме ние. И така е и до днес. Същото важи и за плъг-ин хибридите и електрическите автомобили. Моделната гама на WEY в момента е с най-дългия електрически пробег на пазара у нас – около 150 км., най-новият plug-in модел на WEY, който е с батерия от над 52.4 киловатчаса има впечатляващ електрически пробег от 220 км.

Чети ревю на електрическата GWM ORA 03 ТУК

През изминалата 2024 г. Китай постигна абсолютен рекорд с 12,9 милиона продадени нови енергийни превозни средства (NEV) - това включва 100% електрически превозни средства (BEV), плъгин хибриди (PHEV) и превозни средства с горивни клетки. Това представлява ръст от 35,5% в сравнение с 2023 г. Само през декември 2024 продадените BEV са 973 000, което е значително увеличение.

Как се работи с китайски партньори? Спазват ли се принципите на бизнес, по които Европа работи? 

С китайските партньори се работи, общо взето, като с всички останали. Има, разбира се, и свои специфики, като трябва да се отчитат разликите в манталитета и културата. Според мен една от основните разлики е, че при китайските партньори нещата се случват доста по-бързо и темпото на правене на бизнес е доста по-ускорено, отколкото в Европа. Това се получава поради факта, че в Китай има страшна конкуренция в автомобилния сектор, с може би над 100 компании/марки само в електрическата мобилност, и е въпрос на оцеляване да си бърз, най-добър и първи. И това важи не само за автомобилния бизнес. Не случайно в Европейската търговска камара в Китай се шегуваме, че китайският пазар е като фитнес подготовка – ако успееш да оцелееш, си готов за всеки един друг. Така че китайските партньори имат същите очаквания и за Европа, а в много от случаите това просто няма как да се случи.

Как се осъществява транспорта на леки автомобили от Китай към Европа? 

Това е болна тема, тъй като веригите на доставка бяха сериозно афектирани от Ковид-кризата. Имаше моменти, в които беше почти невъзможно да се натоварят стоки от Китай за Европа, поради факта че се затваряха цели пристанища и персоналът беше поставен под 14-дневна карантина. Цените на контейнерния транспорт се увеличиха в някои случаи до над 10 пъти. Така че се наложи да търсим различни опции и да бъдем достатъчно гъвкави, за да можем да използваме най-подходящия за момента вариант.

Към днешна дата, за съжаление, сме изправени пред поредното предизвикателство заради проблемите в Червено море. Отново има много сериозно удължени срокове на доставки и съответно вдигнати цени. Но в крайна сметка, това си е ежедневие при правене на бизнес и ние сме длъжни винаги да намираме най-правилното решение.

Чети повече за Great Wall Motors (GWM) и новата китайска офроуд култура ТУК

​​​​​​​Пикапът на GWM - POER, който се предлага и в България.

Антон Дончев е завършил Университета за международен бизнес и икономика (UIBE) в Китай. Има над 20-годишен опит в сферата на автомобилната индустрия и 35-годишен престой в Китай. Отговорен е за най-големите продажби на българска машиностроителна техника в Китай през последните 20 години - оборудване за леене с противоналягане, което използват повечето доставчици на алуминиевиносещи компоненти за  автомобилната индустрия.

От 2008 г. е член като представител на България на Надзорния съвет на Европейската търговска камара в Китай, а от 2016 г. е директор международно бизнес развитие в Българска автомобилна индустрия. Стои зад стъпването на пазара в България на всичките марки на Great Wall Motor, на Yutong Bus, както и на други високотехнологични китайски марки.

Българска Автомобилна Индустрия (БАИ) е компания с основен предмет на дейност дистрибуция и продажба на автомобили и автобуси. БАИ е официален представител на китайския лидер GWM (Great Wall Motor), както и на най-големия производител на автобуси YUTONG BUS за България.