„Леле, ама то е абсолютно същият наситен син цвят като новите ми обувки, е първата ми мисъл“, когато в далечината забелязвам автомобила, с който трябва да ме вземат. Скачам буквално в движение на задната седалка, защото ранният, натоварен трафик на София е неумолим. Никой никого не чака и не дава път. И първото нещо, което буквално разширява очите ми, е невероятният панорамен покрив.
„Какво е това чудо?!“ е първата ми реплика и чак след това се сещам да кажа „Добро утро“ на колегите ми. „Е, да можеш да се радваш на гръцкото слънце“, ми отговарят те и продължават борбата в градската джунгла, от която искаме час по-скоро да се измъкнем, за да отпътуваме към може би последна за сезона среща с гръцкото море.
Това е първата ми среща с Rafale – моделът, който иска да изстреля Renault в друга орбита.
Когато имаш силно историческо наследство, си длъжен да го пазиш
Създателят на Renault - Луи Рено е запален по авиацията. През 1933 г. той придобива френския производител на самолети Caudron и преименува всички самолети, използвайки термини, свързани с вятъра: Caudron Renault C460 става Rafale (френската дума за порив) през 1934 г., C500 става Simoun (симун – пустинен вятър), C640 става Typhon (тайфун) и C714 – Cyclone (циклон).
View this post on Instagram A post shared by Ina Georgieva (@ina.georgi)
A post shared by Ina Georgieva (@ina.georgi)
Първият Rafale в историята, Caudron Renault C460, е изключително красив и луксозен едноместен състезателен самолет, проектиран да разбива рекорди - през 1934 г. достига впечатляващата скорост за времето си от 445 км/ч.. За съжаление са произведени само няколко екземпляра и така моделът остава в забвение. Докато днес Renault не прави пряка връзка и създава 4-колесен модел в изключителната форма на аеродинамично купе-кросоувър, с което иска да завладява други орбити и да влеза в премиум света. Ще успее ли? Размишлявам докато пътуваме и самолетчето на стъкления покрив лети с мен (с позволената за магистрала скорост).
Грандиозен иновативен солар на покрива
И понеже за втори път споменавам покрива, е време да разкажа за него, защото е много иновативен и различен от познатите. Разработен е от Saint-Gobain и вдъхновен от строителната индустрия. Наричат го Solarbay, като за първи път се представя в масов автомобил като Renault Rafale. Той няма сенник, благодарение на AmpliSky технология. Това е активна система, която се замъглява при желание и е базирана на движение на молекули, причинено от електрическо поле. Защитата от слънцето е максимална и незабавна, а анимацията от последователното затъмняване на деветте сегмента, които покриват повърхността на стъкления покрив е истински впечатляваща.
Интерактивният стъклен покрив Solarbay се управлява с глас чрез Google Assistant или чрез бутон, който е разположен на тавана на автомобила. Могат да се избират четири позиции: напълно прозрачен покрив, напълно непрозрачен покрив, прозрачен покрив отпред и непрозрачен покрив отзад и обратно. Освен това той свежда до минимум парниковия ефект или „замразяващия ефект“ благодарение на решенията на Saint-Gobain за многослойно стъкло, което поддържа топлинен комфорт на борда както през лятото, така и през зимата, подобно на механична щора. Когато напуснете автомобила, той автоматично преминава в непрозрачен режим.
За късмет обаче в този ден няма слънце и не можем да тестваме дали наистина отгоре при тези огромни размери (1470 x 1117 мм) не идва топлина. Като скорпион, който подлага почти всичко на съмнение, се питам дали са го съобразили и новите реалности на климата и с 40-градусовите температури през лятото. От вносителите ни уверяват, че има пълен ефект дори и в такива дни…
Разточителство
Докато се возя на задната седалка, се наслаждавам на истинско разточително пространство. Благодарение на удълженото си междуосие (2,74 м), идентично с това на новия Espace, чиято платформа споделя, новият Rafale предлага най-доброто ниво в своята категория. Пред коляното си имам педя и половина още място. Renault Rafale въвежда иновация и на втория ред, като предлага централен подлакътник, изцяло предназначен за мултимедийни дейности. Наречен „Smart Armrest“, той има два USB порта, места за съхранение, подходящи за таблети и смартфони, както и две подвижни стойки за удобно гледане на екрани (децата са подсигурени за дълъг път).
Дългото междуосие е от полза и за пространството за главата, тъй като придава повече широчина на спускащата се надолу купе линия на покрива. Дори и 190 см човек, ще се чувства добре. Щедростта на Rafale продължава и в багажника – с впечатляващите 647 л. Трите ни кабинни куфара буквално се губят в него.
Премиум усещане
Скорпионът в мен продължава с изследването си. Дори слагам очилата за още повече прецизност. В такива моменти се сещам за китайските журналисти на прес дните на световните салони – залягаха под автомобилите с лупи и ролки и тефтери, в които точно записваха измереното и видяно.
Седалките са изключително удобни. Предните са спортни със добри странични опори. Тапицерията е екологичната Revolution Alcantara (първата Alcantara, която е 61% рециклирана) Rafale е вторият автомобил след Ferrari Purosangue, който я използва. Освен това марката напълно се отказва от ползването на кожа в своите автомобили и се обръща към TEP - зърнеста материя с изключително приятно покритие. Този материал е 50% рециклиран за целия волан и 100% рециклиран за задната част на тапицерията в пътническото отделение.
При версията Esprit Alpine тапицерията е перфорирана и се показва синя текстилна облицовка с моаре ефект. А логото с буквата А светва буквално в ритъма на човешкото сърце щом само се приближите до автомобила. И е в цвета, който сте избрали от настройките MULTI-SENSE. Осветлението идва от пластина, която е напълно гъвкава и по никакъв начин не пречи на мекотата на облегалката. Специална нова машина с три глави за едновременното шиене на три различни цвята нишки е извезала в съвършенство синьо-бяло-червени шевове в интериора.
Rafale използва шисти и тониран корк в кокпита. Шстов лист присъства върху арматурното табло пред пътника и върху подлакътника. При версията Techno за лентата на арматурното табло е използван естествен корк с черен оттенък, който създава усещане за най-висока класа.
Tech свят
Renault Rafale има вградени Google услуги като достъп до Google Maps, Google Assistant и множество приложения (50 и повече в зависимост от страната и версията) чрез каталога Google Play. Затова супер лесно избираме първата спирка в Гърция и през цялото време точно ни показва какво е задръстването заради големия ремонт на околовръстното на Солун.
Игра на сенките
Най-сетне пристигаме на локацията в Гърция и слънцето решава, че е време да покаже пълният блясък на Rafale. Синьото става още по-лъчисто, а радиаторната решетка е цветна игра на сенките. Съставена е от множество малки ромбчета, напомнящи „пчелна пита“, които създават триизмерно пространство около централната емблема на син или шистовосив фон (в зависимост от версията). Този дизайн е създаден с помощта на изкуствен интелект чрез софтуер за параметрично 3D моделиране.
Rafale е вторият автомобил след Clio, който e и с новия светлинен подпис на марката - ясно разпознаваем с ромбовидната си графика.
200 коня
Пътуваме с версията хибриден бензинов E-TECH full hybrid агрегат E-Tech с 200 к.с. използва серийно-паралелна хибридна архитектура. Тя се състои от 3-цилиндров 1,2-литров бензинов двигател с турбокомпресор, развиващ 130 к.с. (96 kW) и 205 Нм въртящ момент, и два електромотора. Електрическата мощност на основният електромотор развива 50 kW (70 к.с.)Второстепенният електромотор е високоволтов стартер-генератор (HSG) с мощност 25 kW/50 Нм, който стартира двигателя и управлява смяната на предавките в купето без съединител.
Със 100% електрическо стартиране и автоматично възстановяване на енергията при намаляване на скоростта и спиране този E-Tech full hybrid двигател дава възможност до 80% електрическо шофиране в града и съответно разход от само 4,7 л/100. Rafale не е от най-силните спринтьори, (от 0 до 100 км/ч за 8,9 секунди) но пък ускорява от 80 до 120 км/ч за 5,6 секунди, което всъщност е по-важният показател при реално движение извън населените места. Ние постигаме разход от около 7л/100 км. по магистралата, като на места понадхвърлихме допустимата скорост.
За отличното поведение допринася и усъвършенстваната технология за управление на четирите колела 4Control, която сепредлага като стандартно оборудване в Renault Rafale от ниво на оборудване Esprit Alpine. Задните колела се завъртат в посока, обратна на тази на предните (с до 5 градуса), за изключителна маневреност.
На магистрала задните колела завиват много леко (до 1 градус) в същата посока като предните, което подобрява стабилността на автомобила чрез намаляване на инерцията на задния мост. Тази система е още по-ефективна при паркиране.
"От - До"
В края на деня, когато по залез правим последни снимки, туристическата глъч я няма, а морето е като тепсия, отварям вратата и чувам специалните звуци с обертонове, които Жан-Мишел Жар. Световно известният френски артист и композитор сътрудничи при проектирането на тази звукова среда, както и на новия VSP (Vehicle Sound for Pedestrians) - звук, който се излъчван при ниски скорости (до 30 км/ч), за да предупреждава пешеходците. Негова намеса има и в разработването на двете аудиосистеми: Arkamys Auditorium като стандарт и Harman Kardon като опция, с 12 високоговорителя и пет интонационни среди - Студио, Подкаст, Концерт, Потапяне и Клуб.
С всичко казано по-горе, категорично мога да каже, че това е най-доброто създавано досега Renault. Буквално – „от – до“. И въпреки, че марката има своята популярност заради успешните си модели в среден клас, Rafale има потенциала да разчупи парадигма и да завоюва място във високия сегмент. Все пак френският президент Еманюел Макрон избра именно него за свой официален автомобил.