Първото напълно електрическо SUV на Maserati бе представено пред медиите в края на изминалата седмица, а аз бях сред малкото журналисти, които успяха да седнат зад волана и да направят кратък тест в сърцето на Боровец, за да усетят това различно изживяване с Maserati. Всъщност самата идея, че няма да чуваш боботенето и набирането на оборотите в тази италианска икона, предизвиква смесени чувства, но автомобилният свят върви към електрификация. По-ясно от всякога е, че и Maserati се отправя по този път.
Атрактивният външен стил на Grecale Folgore имитира този на познатата бензинова версия с няколко разлики, като новата разработка на предната решетка и стилните джанти, които са специфични само за Folgore.
100% електрическият Grecale Folgore, което на италиански означава "мълния", е разработен с решенията от Формула Е. От 0 до 100 ускорява само за 4,1 секунди, а максималната му скорост е 220 км/ч. Този SUV се задвижва от 558 конски сили, като батерията е с мощ 105 kWh. Факт, че тази мощ на хала усетихме на старта от място. Залепването за седалките е гарантирано - все пак това е Maserati. Странно е обаче, че липсва онзи специфичен рев, с който иначе всеки друг екземпляр от марката кара вратовете по улицата да се извиват. И като никой почитател на Maserati не би харесал тази липса, защото звукът е една от определящите характеристики на марката, Давиде Данезин, създателят на звука от конвенционалните двигатели на Maserati, заедно с продуцента и композитора Дардъст, създават нова, електрическа симфония, която предлага звуково изживяване от следващо поколение. Просто трябва да я приемете.
Задвижването на четирите колела е стандартно, а лостчетата на волана позволяват превключване между четири различни режима. Особено "нервно" и в същото време съвсем истинско Maserati става, когато се включи режим Sport, при който цялата возия се втърдява като се разгръща максималната мощност на Grecale Folgore и най-вече онзи шум, който кара пеперудите в стомаха да се раздвижат. Режимите GT, Max Range и Offroad ограничават мощността, като така увеличават пробега.
View this post on Instagram A post shared by Ina Georgieva (@ina.georgi)
A post shared by Ina Georgieva (@ina.georgi)
С едно пълно зареждане на батерията Grecale Folgore изминава по производствени данни до 510 км пробег. Грубите ни изчисления от теста показаха, че е възможно реалността да се доближава до тях. При положение, че се бяхме сменили повече от десет шофьора и всеки е натискал педала, колкото шофьорските му умения позволяват по стръмните завои на Боровец към х-л Ястребец, то при 50% налична батерия оставащият пробег беше 220 км., когато седнах аз зад волана.
В купето Folgore предлага типичния лукс и внимание към детайла, с който всеки почитател на марката е свикнал. Заедно с това просторът, който познаваме от конвенционалното Grecale, е изцяло наличен. Умно разположената батерия не е отнела нищо - пътниците отзад могат да се наслаждават на достатъчно място за краката. Багажникът разполага с щедрите 535 литра. Сега вече е налична и специална тапицерия от рециклирани рибарски влакна, а естествената кожа е опция. Звукоизолиращи материали и акустични стъкла на прозорците правят обезшумяването съвършено така че, когато просто пътувате, Grecale Folgore абсолютно релаксираща зона.
Folgore може да се зареди ултрабързо до 80% от батерията на бърза зарядна станция само за 29 минути. Друга опция е домашната зарядна станция Maserati Wallbox - уникално дизайнерско творение, създадено от Maserati Centro Stile със специална боя и релефно лого Тризъбец, безспорен символ на луксозната италианска изработка. На нея автомобилът може да се зареди за по-малко от 4 часа.