fbpx Мария Цачева, собственик на пекарна „Прованс“: Поп и хлебар не се избират, Господ ги избира | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи
Водеща снимка
Да

Мария Цачева, собственик на пекарна „Прованс“: Поп и хлебар не се избират, Господ ги избира

Те са три дами, които работят със сърцето си и са обединени от една обща идея - Академия за бъдещи хлебопроизводители. Baking Center Academy е първата авторска социална инициатива на Лесафр България, която се провежда на територията на Baking Center™ в София - професионално оборудваното пространство, разработено с цел обмяна на опит и консултация на майстори-пекари. Академията има и първият реализиран проект – първи завършили курсисти, политически бежанци от Украйна у нас, които напълно безплатно получиха допълнителна професионална квалификация в направление „Хлебопроизводство“.

В предишни интервюта ви срещнахме с Венета Писарска, управител на Лесафр България, Вихра Маджарова, маркетинг мениджър на компанията, а сега с Мария Цачева, която е обучител в Академията за хлебари и собственик на хлебопекарна в с. Чавдар. 

Мария, какво е за Вас хлябът? 

За мен хлябът е мисия и наследство. Срещнах един отец преди години и му казах, че правя хляб. Той ми отвърна: „Поп и хлебар не се избират, Господ ги избира“. Вярвам, че има предопределеност свише в тези занаяти. Така се случи преди време, че един ден в пекарната дойде поръчка от Министерски съвет за погача за рождения ден на Митрополит Неофит. За нас беше чест да омесим питка за най-висшия духовник в България. Недоумявахме как при големия избор на пекарни в София се обърнаха към нас, от село Чавдар. Тогава още повече повярвах, че хората, които правят хляб, са избрани и имат мисия. 

Споделете повече впечатления от обучението, което направихте на украинските бежанци у нас, участници в Baking Center Academy? 

Наричам ги украинските приятели. Забравям, че са бежанци, и дано скоро престанат да бъдат такива. Първото ми впечатление е, че всички бяха високообразовани, всички бяха вишисти - юрист, инженер, икономисти. Курсовете ни протичаха много приятно, забавно и бяхме сплотени. Разказаха своите впечатления от България и сравняваха с Украйна. Установих, че имат по-развита държава, но проблемите са им същите. Лесафр България направи всичко възможно, за да се чувстват приети - изключително гостоприемство, пълна подкрепа и съвети от технолозите им, предоставяне на модерно оборудване в Baking Center, където работихме. Не всеки ще го направи. Все още имаме общ чат във Вайбър и си честитим празници.

Две от жените вече са заети в бранша и надградиха доста благодарение на курса. За друга зная, че иска да отвори собствена пекарна. Надявам се уменията и знанията да са им полезни занапред. Позволих си да споделя и доста личен опит, маркетингови стратегии, някои пазарни хитрини, които съм научила с опита, както и грешките, които не трябва да се допускат. За мен това е много важно и щях да съм щастлива, ако някой ми ги беше казал навремето…

Може ли в България да се прави успешен бизнес?

Все по-трудно става. Липсата на персонал е най-голямата драма за всеки работодател. След това идват множество изисквания - някои са напълно безумни, високи данъци, липса на данъчни облекчения за стартиращ бизнес и ред други липси. Една малка фирма не може да понесе същите изисквания и такси, каквито има голямата. Мащабите на бизнеса са от значение. Затова статистиката сочи, че 70% от новосъздадените бизнеси в България фалират през първата година. Те не получават никаква подкрепа от държавата, а ако има нещо, то е след непосилна документация, която те принуждава да платиш на друга фирма, за да я попълни. Нужна е промяна, която всички чакаме, но е нужно и ние да се променим - като клиенти, като работодатели и най-вече като партньори.

Липсва партньорство между големия и малкия бизнес. Ако бях министър на икономиката, щях да създам позиция „търговски посланик“, който ще изпълнява точно това - създаване на партньорства между фирмите. Тогава няма да са 70% фалиращите, сигурна съм. Благодаря на Лесафр България, че постави пример за партньорски отношения, като избра малък бизнес като нас за Бейкинг Академията, в която се създават майстори, предприемачи и приятели.