Вече трета поредна година компания ЗАЕДНО® следи тенденциите и процесите в обучението и развитието на хората в организациите в България. В тазгодишното проучване участваха специалисти и мениджъри обучение и развитие и изпълнителни директори от 40 компании, които работят на българския пазар. За първи път те споделиха не само своето професионално мнение за актуалното състояние през настоящата година, а също така и за следващата 2015-а.Те са представители на осем различни бизнес сектора - банки, ИТ, търговия, фармация и медицина, услуги, публичен, които са пропорционално представени (10%) с лек превес на представителите на производствения сектор (20%) и други (18%). Сред тях 15% са представителите на малките фирми (до 50 служители), 25% на средните (50 - 250 души) и 60% големи фирми.Първата част на изследването проучва по-фундаментални въпроси, свързани с планиране, връзката на обучението и развитието с бизнеса, как и кога се проследява тяхната ефективност. Втората част се интересува от обучението в повече детайли - приоритетни умения и теми, методи и подходи за обучениеи развитие, продължителност и т.н.
В 40 % от компаниите те остават същите за 2014 2015 г., а за 35% от тях ще има увеличаване и през двете години.Важно е да се отбележи, че ако за 8% има намаляване през настоящата, то се очаква увеличение през следващата година. Не може да не се отчете и факта, че за 13% (общо 5 от 40 компании) тенденцията е за намаляване, както през тази, така и през следващата година.
За първа година мениджърите (25%) като целева група за инвестиции в обучение и развитие изпреварват чувствително специалистите (16%). Те от своя страна си поделят второто място с талантите (17%), eкспертите (15%) и вътрешните обучители (15%).
Като нова тенденция в тазгодишното проучване може да се отбележи, че обучението подпомага бизнеса, както в краткосрочен (32%), така и в средносрочен (35%) и дългосрочен план (33%). (Сравняват се с данните от 2013-а, когато имаше превес на първите три години.) Това означава, че се повишава и осъзнаването на дългосрочната роля на обучението и развитието на хората у нас, въпреки някои бюджетни ограничения.
Като допълнение към предишния извод, обучението добавя стойност към бизнеса като развива, освен ключови умения (25%), така и подобрява цялостното представяне на служителите (21%), повишава тяхната мотивацията (19%) и подпомага служителите да разберат стратегическите цели на компанията (16%). Не е без значение и фактът, че обучението подобрява взаимоотношенията в екипите (13%).
Според специалистите, участвали в изследването, системата за оценка и развитие е достоверен източник на потребностите за обучение и развитие в организациите у нас. Тя предоставя качествена информация за 45% от отговорилите и задоволителна в 35% от случаите. Едва за 20% това не е така. Тези резултати трябва да се разглеждат с повишено внимание, защото според добрите практики за анализ на потребностите от обучение, това не е най-достоверният източник. Като се има предвид натовареността на процеса за оценка и развитие, който изпълнява много и разнообразни цели в управлението на хората, е необходимо допълнително прецизиране на тази информация от преките ръководители и специалистите обучение и развитие.Отговорите на следващия въпрос са добра основа за такова "прецизиране".