Успешната формула за продуктивен екип включва не само усъвършенствани работни качества и разпределение на лични отговорности, но и задължителната доза почивка на всички от работния колектив. Безвъзвратно отминаха времената, в които новогодишният банкет се превръщаше в единственото организирано събитие за служителите от някое предприятие, където ръководителят демонстрираше власт, а подчинените покорство. Отмина и времето, в което управителят или собственикът демонстрираха феодално отношение към своите служители, докато правеха своите егоистични и разточителни уикенди в скъпи курорти. В днешно време, повече от всякога продуктивността, а съответно и печалбата на фирмата се оказват неразривно свързани, както с добрата работа в професионалната дейност на екипа, така и с качеството на почивка на фирмения отбор.
Именно отбор е името на съвременния печеливш екип който може да изведе една корпоративна структура напред в условията на конкуренция
ажното при отбора е да има видимо, но не и дразнещо лидерство. Добро структуриране на персоналните задачи според личните възможности, както и стимул за колективна дейност, с желание за подпомагане на слаби звена в името на печалбата на целия отбор. Лидерството е деликатен и жизнено важен елемент в един работен колектив. Ясно за всички е, че водачът на екипа може да издигне или провали целия проект, както и да мотивира или да демотивира перфектни специалисти. Слабото място на лидерството е, че създава впечатление на свръх-умения и безпогрешност заради поредица от работни успехи. Проблемът е, че успехите се дължат на колективната дейност, но лидерът, като олицетворение на колектива, фокусира персонално върху себе си плюсовете на общия труд. Това е неминуем и положителен елемент от целия работен процес, стига лидерът да съумее да запази близостта със своите подчинени.
Методите за запазване на този нестабилен баланс са известни още от древността.
Легендите на много народи говорят за добрия владетел, който се преоблича като обикновен селянин и се разхожда сред народа, за да чуе истинските им проблеми В съвременното ни общество такъв конспиративен начин за скъсяването на дистанцията между отделните нива във фирмата е недопустим, затова в помощ влиза контактът между началник и подчинен в неформална атмосфера сред природата, в условията на занимателни и логически игри.
Структурирането на персоналните отговорности според личните качества е не по-маловажен елемент от изграждането на добрия екип
Шуро-баджанашкото раздаване на задачите, съответно и на възнаграждението, категорично показа своята непригодност. Въпреки че този ориенталски похват все още вирее в тук-там в родното ни бизнес пространство, все повече фирми се ориентираха към създаването на конкурсен подбор на своите работници. Прилагането на тестове и събеседване водят до избирането на даден кандидат, който се доближава най-много до предварително зададени качества, но кандидат, който е все още далече от пълноценно вграждане в работния екип. Ежедневната работна атмосфера не помага нито на новодошлия да разкрие своите реални възможности, нито на колектива да приеме неговото присъствие.
В помощ влиза участие на екипа в занимателни и логически игри в неформална атмосфера сред природата. Колективната дейност и желанието за взаимна подкрепа на всички участници във фирмения отбор е двигателната сила на успешната фирма. Добрият лидер е нищо без мотивиран и отпочинал колектив. Както и добрият колектив е нищо без освободен от предразсъдъци лидер.
Как всички тези елементи могат да бъдат сглобени в печеливш пъзел?
Отговорът е само един, чрез целенасочени занимания от хоризонтален тип в неформална атмосфера или кратко казано - тиймбилдинг. Фирми, попадали във въртопа на неразбираемия спад на ефективност, откриват спасение именно в създаването на занимателни модели в неформална атмосфера за своите служители. Модели на занимателна ангажираност, където всички са равнопоставени и получават подкрепа от колегите си за своите слабости, независимо от ранга във фирмената йерархия. Важно е да се знае, че такъв тип организирани събития е нежелателно да се извършват от служители на фирмата защото няма да може да се разчупи моделът на работна йерархичност в екипа, което ще компрометира крайния резултат от тиймбилдинга. Съветът към фирмите, които искат да направят или са се опитвали да правят сами за себе си дейности за сплотяване на екипа, е да се обърнат към професионални структури за тиймбилдинг, които имат опита и средствата за осъществяването на качествени колективни занимания.
Тиймбилдингът (teambuilding) не е нова дейност за България
Първите такива обучения са се провели в началото на деветдесетте години на миналия век, но доскоро не се обръщаше сериозно внимание върху този тип дейност или по-скоро се възприемаха като странна приумица на шефовете за изкарване на уикенда. Основната причина за това се крие във факта, че доскоро фирмите бяха млади и малки, което означава, че не се бяха сблъсквали с отпадането на мотивацията въпреки доброто заплащане. Една от основните причини за липсата на мотивация категорично не е липсата на финансови средства, а попадането в рутинно и монотонно ежедневие, както и загубата на разнообразен личен живот на служителите.